EkonomiGündem

Tahminleri peş peşe tutan İslam Memiş dolar için kokuttu! Ocak ayında olacakları paylaştı

2022 yılına yükselişle giren dolar ve altın fiyatları için para piyasaları uzmanı İslam Memiş’ten önemli açıklamalar geldi. Konu ile ilgili olarak İslam Memiş Ocak ayında gerçekleşecek 3 olayı sıraladı ve manipülasyon olabileceğini ifade etti.

18 liraya çıkan dolar ve bin lirayı aşan altın mevduatlara getirilen Merkez Bankası koruması ile düşmüştü. Ancak altın ve dolar fiyatlarında 2022 yılının eşiğinde yine yükseliş görülüyor. Dolar 13 liranın üstüne çıkarken altın fiyatları 770 TL’nin üstünde. Peki altın ve dolar neden artışa geçti? Para ve piyasa uzmanı İslam Memiş yatırımcılar için bu sorunun yanıtını verdi.

YÜKSELİŞİ KARARSIZLARA BAĞLADI

İslam Memiş bu konu hakkında sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Memiş açıklamalarında altın fiyatlarındaki yükselişi ‘kararsızlara’ bağlayarak şu ifadeleri kullandı:

-Yılı 1.800 $ üzerinde kapatmak istiyor. Çünkü bu kararsızların fiyatlaması. Aşağıda 1.600 yukarıda 2.000 $ var. Fed’i gördüğünde karar verecek. Yüzde 50 $ yüzde 50 sepet yapmak yatırımcısına kalıyor. Düştüğü elinde zaman nakit, yükseldiği zaman elinde mal olması gerek.

-2022 yılı Enflasyon ve emtiaların savaşacağı bir yıl olacak. Benim nazarımda jeopolitik riskler daha ağır bastığından yüzde 50 ile beklemek daha mantıklı geliyor. Bugün Usd/kg 58.370 $’da.

KRİTİK 3 TARİHİ PAYLAŞTI

İslam Memiş’ten 2022 yılı Ocak ayı için altın ve dolar yatırımcısı için de önemli bir açıklama geldi. İslam Memiş açıklamalarında 3 kritik tarihi paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

-03 Ocak Enflasyon
-20 Ocak TCMB Faiz kararı
-25 Ocak Fed
-Ocak ayı yoğun olduğundan bu tarihleri bahane ederek manipüle etmek isteyebilirler. Dalgalı kur devam edecek. Ne yükseliş nede düşüş kalıcı. Geniş bant aralığında dalgalanan bir piyasa yoluna devam eder.