Ekonomi

Elektriğe büyük zam yapıldı! Yüzde 50’den daha fazla..

Yeni yıl beraberinde büyük zamları da getirdi. Gelen bir son dakika haberine göre doğal gazdan sonra elektrik fiyatlarına da zam yapıldığı duyuruldu. Elektrikte kademeli tarifeye geçildi. Buna göre aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarı için rakamlar belli oldu.

EPDK tarafından yapılan açıklamada elektrikte kademeli tarifeye geçildiği duyuruldu. Buna göre aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, 150 kilovatsaatin üstü için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş olarak uygulanacağı belirtildi.

Kararın Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Kademeli tarife ile birlikte dar gelirli vatandaşları korumayı, enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmayı hedeflediğine işaret edildi. Aynı zamanda, salgın koşulları sebebiyle ham madde fiyatlarında yaşanan artışların enerji maliyetlerini de artırdığı belirtildi.

EPDK AÇIKLADI

EPDK yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliğiyle bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır. Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021’de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur. Geldiğimiz noktada ise enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapılmıştır”

YÜZDE 50’DEN FAZLA OLACAK

Yapılan açıklamaya göre hesaplamalara göre mesken abonelerinde aylık 150 kilovatsaate kadar olan 1. kademedeki tüketim miktarları için nihai fiyatlar yüzde 50 oranında artacak

150 kilovatsaatin üzerindeki 2. kademe tarifesi de 1. kademeye göre yüzde 50 daha fazla olacak.