GenelGündemSağlık

3. doz aşısını BioNTech olacaklar dikkat! BioNTech aşısının yan etkileri: Yan etkiler kaç gün sürüyor?

Koronavirüsün aşılama sürecinde birinci ve 2. dozların ardından 3. doz aşılamaya da geçilmişken MHRS veya e-Nabız üzerinden aşı randevusu alan vatandaşlar aşının olası yan etkilerini araştırmaya başladı. BioNTech aşısını tercih edecekler için ise aşının rahatsız edici boyuttaki yan etkileri yeniden gündeme geldi.

2. dozu BioNTech olan kişiler, aşıdan sonraki 24 saat boyunca çeşitli yan etkilere maruz kalmış, grip veya korona benzeri belirtiler göstermişlerdi. 3. doz aşılamada da aynı şikayetlerin devam ettiği söyleniyor. Ancak uzmanlar bu yan etkilerin kısa süreli olacağını ifade ederek vatandaşlara endişelenmemeleri gerektiğini belirtiyorlar.

İngiltere’de yapılan araştırmayla BioNTech koronavirüs aşısının takviye dozunu yani 3’üncü dozunu alan kişilerde görülen en yaygın 5 yan etki belirlendi. Araştırmaya göre, aşıdan birkaç gün sonra her 5 kişiden 4’ünün kolunda ağrı oldu ve hastaların yüzde 64’ü halsizlik şikayetinde bulundu.

Salgın döneminde en yetkili kurumlardan biri olarak gösterilen CDC ise 12 Ağustos ile 19 Eylül arasında üçüncü bir koronavirüs aşısı olan kişileri analiz etmiş ve katılımcıların yüzde 71’i enjeksiyon yerinde ağrı, yüzde 56’sı yorgunluk ve yüzde 43.4’ü baş ağrısı yaşadığını bildirmişti. Aynı çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 28,3’ü çoğunlukla aşıdan sonraki gün olmak üzere günlük aktivitelerini gerçekleştiremediklerini söyledi. Katılımcıların yüzde 1,8’i için tıbbi bakım istendi. CDC tarafından yayınlanan sonuçlara göre, katılımcıların  yüzde 0,1’i hastaneye başvurdu.

Yan Etki Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık gibi durumlarla karşı karşıya kalınırsa bu bölgeye doğrudan buz uygulamaktan kaçınılmalı fakat soğuk uygulama yapılmalı. Soğuk uygulamanın yanında ihtiyaç halinde parasetamol içeren ağrı kesiciler de kullanılabilir. Yorgunluk, hafif ateş ve titreme , kas/ eklem ağrısı gibi durumlarda istirahat edilmeli ve yeterli sıvı alındığından emin olunmalı. Sadece yorgunluk hissedilmesi hariç diğer durumlarda parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanılmasında sakınca bulunmuyor.