GenelSağlık

Koronavirüs aşısı olacak herkesi ilgilendiriyor! Kritik uyarı geldi: Aşıdan sonra 24 saat boyunca yapılmaması gereken…

Salgına karşı aşılama sürecinde 3. ve 4. dozlara resmen geçildi! Birçok vatandaş aşı randevusunu alırken aşı olduktan sonra bilinmesi gereken maddeler de gündeme geldi. Bunlardan biri de aşının etkinlik oranını düşürecek bir nokta olan alkol tüketimi. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emel Azak Karali de, aşı yaptıracak kişilere aşı sürecinde alkol tüketmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Dr. Karali, aşı olduktan sonra alkol tüketilmemesinin uygun olacağını belirterek, “Alkol tüketimi ile ilgili süre bazında çok net çizilmiş sınırlar yok ama yan etkilerini karıştırabileceği, etkinliğinde belki bir azalma olabileceği konusunda uyarılar var. Aşıyla birlikte kısa dönem içerisinde alkol tüketilmemesi noktasında biraz dikkatli davranırsak, iyi olabilir. En azından bir 24 saat alkol tüketmemeye dikkat etmemiz iyi olabilir” diye konuştu.

‘Aşı olunca alkol alınır mı?’ sorusuna bir cevap da Sağlık Bakanlığı tarafından geldi. Buna göre “Olası ASİE (Aşı Sonrası İstenmeyen Etki) izleminde değerlendirme açısından sıkıntı olacağı için alkol alınmaması önerilmektedir.” açıklaması yapıldı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de aylar öncesinde yaptığı açıklamada alkol kullanımıyla ilgili merak edilenleri yanıtlamış, “40 yıldan daha uzun süre önce yapılan ve günümüzdeki tekniklere göre daha basit yöntemlerin kullanıldığı çalışmalarda, sigara kullanan kişilerde aşılama sonrası bağışıklık yanıtının zayıf olduğu gözlemlenmiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

Özetle: Aşı uygulama merkezlerinden yapılan uyarılar da aşıdan sonra 24 saat boyunca alkol kullanılmaması yönünde. Doktorlar ve uzmanlar, aşıdan sonra hemen alkol kullanılmasının aşının etkinliğini azaltacağını düşünüyorlar.