EkonomiGündem

Bugün gündem enflasyon! Bir ülkede enflasyonun yükselmesi nelere yol açar?

TÜİK’in Aralık ayı enflasyon oranlarını açıklamasıyla birlikte hem yıllık bazdaki enflasyon oranı hem de milyonlarca memur ve emekli maaşına yapılacak zam oranı belli oldu. Resmi verilere göre ise yıllık oran yüzde 36.08 oldu. Peki enflasyonun yüksek veya düşük olması ne anlama geliyor?

Bunu anlamak için önce enflasyonun ne demek olduğunu bilmek gerekiyor. Enflasyon, mal ve hizmetlere dair fiyat düzeyinin yükselmesi sebebiyle paranın satın alma gücünde meydana gelen düşüşü ifade ediyor. Örneğin bir yıl önce 50 TL’ye alabildiğiniz bir şeyi bugün 100 TL’ye alabiliyorsanız bunun nedeni enflasyon oranındaki artıştır.

Peki enflasyon yüksek olursa neler olur?

Enflasyon, halk arasında ‘yaşam pahalılığı’ olarak ifade ediliyor. Üstelik bu yanlış bir tabir de değil ve genel anlamda ülkelerin ekonomik durumlarını tanımlıyor. Herhangi bir ülke ekonomisinde enflasyonun yükselmesi de bilindiği üzere olumsuz bir duruma işaret ediyor. Yüksek enflasyon, paranın satın alma gücünü azaltıyor ve günlük yaşam maliyetlerini arttırıyor. Diğer bir deyişle elimizdeki parayla alabileceğimiz şeyler giderek azalıyor.

ENFLASYONUN ARTMASI EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

Enflasyonun yükselmesi, ülkede geçerli kılınmış ulusal paraya olan güveni büyük ölçüde azaltır. Değişim ve değer biriktirme gibi işlevler de ortadan kalkar. Bunun dışında, üretken olmayan yabancı para ya da gayrimenkul gibi yatırımlar atar, yatırımların vadesi ise kısalır. Yüksek enflasyon belirsizliğe de sebep olur. Bu durum, fiyatların belirlenmesini takip etmeyi zorlaştırır.

Üreticiler fiyatları belirlemekte zorlanır, tüketiciler de fiyat değişimlerini takip etmekte güçlük çeker. Haliyle tüketiciler harcama yapma konusunda, üreticiler de yatırım yapma konusunda isteksiz ve endişeli olur; ki bu da bir ülkenin ekonomisinin büyümesinin önüne geçen en önemli olgudur.