Kamu Personelleri

Tayin Bekleyen Tarım Personelleri İsyan Ediyor!

Aylardır çeşitli sebeplerden ötürü il içi ve il dışı tayin bekleyen tarım personellerinin tayinlerinin yapılamaması ve tayin başvuru sürelerinin kaçırılması kaos yaratmaya başladı.
 
Daha önce tarım personellerinin tayin işlemleriyle ilgili sorunlar bir çok kez gündeme gelmiş olmasına rağmen hala hiçbir faaliyet yapılmaması tarım personellerini son derece üzmeye devam ediyor.
 
Mevuzata bağlı olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının atama dönemine bağlı olan ve aynı şekilde atama dönemine bağlı olmayan herhangi bir atama hala yapılmamıştır. Bu konudaki belirsizliklerin sürmesi personelleri olumsuz etkilemeye devam ediyor.
 
Yönetmeliğe göre mevzuat gereği yapılması gereken 2015 yılı Ağustos ayı il içi tayinleri, 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi, 2016 yılı tayinleri ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2015-3 sayılı Genelgesi ile yapılamamıştır.
 
Bu ay yani şubat ayında içerisinde genelge ile ilgili gereken düzenleme yapılmaz ise il içi tayin bekleyen personeller 2016 yılı ağustos ayına kadar beklemek durumuyla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca tayin dönemine bağlı olmayan aynı bölge, alt bölge ve kurumlar arası geçiş tayinleri de 2015/3 Genelgesi sebebiyle yapılmamaktadır.
 
Personeller arasında eşi başka kurumda çalışan eş durumu tayin dönemini kaçıranların olduğu , 2015/3 genelgesinden sonra bir de TARGEL’in bitmesi ile tayin dilekçeleri askıya alınan personelin olduğu ve bunun gibi bir çok tayin bekleyen personelin olumsuz yönde etkilendiği ve maduriyete neden olduğu anlaşılmaktadır.
 
Konuyla alakalı açıklamanın en kısa süre zarfında yapılması personelin sağlığı açısından büyük bir önem arz etmektedir.