EkonomiGündem

Bakanlık resmen duyurdu! Marketlerde yeni dönem başladı: Ücretsiz verilecek!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” üzerinde yeni düzenleme yapıldığı belirtildi. Ayrıca açıklamada düzenleme kapsamında zincir market ve zincir mağazalara (kasa önlerinde vatandaşın görüp kolay erişebileceği şekilde) kâğıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarından bulundurma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

UYGULAMA BAŞLADI

Yapılan açıklamanın devamında uygulamanın resmen başladığı belirtildi. Bununla beraber Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ÇOK KULLANIMLIK TAŞIMA EKİPMANLARI

“Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” üzerinde yeni düzenleme yapmıştır. Düzenlemeyle zincir market ve zincir mağazalara (kasa önlerinde vatandaşın görüp kolay erişebileceği şekilde) kâğıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarından bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.”

İlgili sektör ve temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen “Plastik Poşet Komisyonu” toplantısındaki görüşler de dikkate alınırken, yapılan yeni düzenlemede şu ifadelere yer verildi:

“2022 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dâhil 25 kuruştur. 01.01.2022 tarihinden başlayarak 2022 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dâhil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz.”