Gündem

Vaka sayıları artınca koronavirüs kısıtlamaları yeniden geldi! Üçüncü doz aşısını olmayanlar için tamamen yasaklandı: O mekanlara giremeyecekler

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından çok önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında stadlara seyirci girişlerine ilişkin yeni düzenlemeler olduğu belirtildi. Konu ile ilgili olarak aşı takviminin tamamlanmasını takip eden 180 günü doldurmuş olan kişilerin kombine veya bilet almak sureti ile karşılaşmalara girebilmesi için hatırlatma aşılarını olmaları gerektiği bildirildi. Üçüncü hatırlatma dozunu yaptırmayan vatandaşların ise stadlara alınmayacağı bildirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), hatırlatma aşılarını olmayanlarla ilgili karar açıkladı. Bu doğrultuda üçüncü doz hatırlatma dozu aşısını olmayan vatandaşların stadlara alınmayacağı bildirildi. Bundan böyle süresi geldiği halde hatırlatma dozunu yaptırmayan kişilerin stadlara girişlerine izin verilmeyecek.

ALINAN KARAR

Konu ile ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

Tüm dünyada, özellikle de Avrupa’da Covid-19 vaka sayılarını hızla yükselten Omikron varyantı ülkemizde de etkili olmaya başlamıştır.

HATIRLATMA DOZU ÖNEMLİ

Sağlık Bakanlığımızın, bizzat Sayın Bakanımızın ifadeleri ile önümüzdeki günlere dair beklentisi vaka sayılarının hızla artacağı yönündedir. O nedenle aşılanma ve uygun takvimle destek dozlarının (3 veya 4. dozlar) yapılması daha büyük önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere karşılaşmalara seyirci olarak sadece aşı takvimini (T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan iki doz aşı olmak ya da Covid-19 hastalığını geçirmiş olup, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olmak) tamamlamış olan kişiler veya Covid-19 hastalığını geçirip üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişiler katılım sağlayabilmektedir.

14 GÜN BAĞIŞIKLIK SÜRESİ ARANMAYACAK

Aşı takviminin tamamlanmasını takip eden 180 günü doldurmuş olan kişilerin kombine veya bilet almak sureti ile karşılaşmalara girebilmesi için hatırlatma aşılarını olmaları gerekmektedir.

180 günlük süreyi tamamlamış olmasına rağmen hatırlatma aşılarını olmayanların müsabakalara katılmaları mümkün olmayacaktır. 3. aşılarını veya daha sonraki aşılarını yaptırmış olan kişiler için 14 günlük bağışıklık süresi aranmayacaktır.