DünyaEkonomiGündem

En çok bu ürüne gelen zamlar konuşulmuştu! Fiyatları yüzde 76 oranında artışa geçti

2021’in üst üste binen zamlarıyla en çok konuşulan ürünlerinden biri kahve olmuş; fiyatlardaki bu artış ise Brezilya’da yaşanan don olayı ve kahve plantasyonlarındaki azalma ile küresel tedarik sıkıntısının oluşmasına bağlanmıştı. Dolar kurundaki artışla da fiyatlar fahiş oranda artmıştı.

Bloomberg’in haberine göre de kahve fiyatları 2021’de 11 yılın rekorunu kırdı. Kahvede gösterge olarak kabul edilen Arabica vadeli kontratları bu sene New York piyasasında yüzde 76 yükselerek pound başına 2.25 dolara kadar çıktı.

Dünyanın en büyük Arabica kahve çekirdeği üreticisi olan Brezilya’da olumsuz iklim koşulları ve kahve plantasyonlarındaki azalma küresel tedarik sıkıntılarını artırdı. Bununla birlikte navlun ve lojistik kısmında yaşanan fiyat artışları da kahve fiyatlarındaki yükselişte etkili oldu.

Diğer yandan emtia piyasasında geçen yıl yatırımcısına en fazla kazandıran ürün yüzde 76,3 ile kahve oldu. Kahveyi takip eden ürünler ise şöyle:

Yüzde 50,8 ile Brent petrol,
Yüzde 46,4 ile pamuk,
Yüzde 41,9 ile alüminyum,
Yüzde 40,8 ile doğalgaz izledi.

Geçen yıl çinko yüzde 31,9 getiri sağlarken, bakır yüzde 26, nikel yüzde 25,5, mısır yüzde 22,6, şeker yüzde 21,2, buğday yüzde 20,3, kurşun yüzde 18,4 değer kazandı. Emtia yatırımcısı geçen yıl en az kazancı yüzde 2,2 ile soya fasulyesinden sağladı.