Gündem

AK Parti’den Kazakistan’a Destek Mesajı: Daima Yanındayız!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kazakistan’da yaşananlara ilişkin yaptığı paylaşımda “Dost ve kardeş ülke Kazakistan’ın yanındayız” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, resmi sosyal medya hesabından Kazakistan’da yaşanan olaylara ilişkin paylaşımda bulundu. Sözcü Çelik paylaşımında “Daima dost ve kardeş #Kazakistan’ın yanındayız. Bugünlerin atlatılması, Kazakistan’ın her bakımdan huzurlu ve güçlü olması en büyük temennimizdir. Kazakistan halkı büyük bir halktır. Bugünleri sağduyulu şekilde atlatacak basirete sahiptir” dedi.

Kazakistan’da Ne Oluyor?

Kazakistan’da akaryakıt zammı protestolarının çatışmalara dönüşmesi ve göstericilerin hükümet binalarını basmasının ardından ülke genelinde OHAL ilan edildi. Ülkede protestolar giderek artarken Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, resmi bir açıklama yaparak mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini duyurdu.

KGAÖ: Kazakistan’a Asker Gönderilmeye Başlandı

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) yapılan son dakika açıklamasına göre; üye ülkeler Kazakistan’a asker göndermeye başladı. Rus hava indirme birlikleri de Kazakistan’da “barış koruma gücü” olarak görevlerine başlayacak.

KGAÖ’ye Bağlı Ülkeler

Üyeler: Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan

Gözlemci üyeler: Afganistan ve Sırbistan