Editörün SeçtikleriGündemSağlık

Omicron vakaları patladı! Yeni varyant o kuralı değiştirdi! Aman dikkat!

Omicron varyantı bir süredir ülkemizde görülmeye devam ediyor. Vakaların hızlı bir şekilde artmasına neden olan Omicron varyantını için açıklamalar peş peşe geldi. Vaka sayılarının her geçen gün yeni bir rekora doğru ilerlemesi sonrasında uzmanlardan çift maske uyarısı geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka artışının şu anda hastanelere yansımadığını söyledi. Hemen hemen tüm vakaların İstanbul’da görüldüğünü söyleyen Bakan Koca, “Omicron varyantı, İstanbul’daki vaka sayılarının toplam vaka sayısının yarısını aşmasına neden oldu. Yeni varyanta bağlı vaka artışları şimdilik büyük şehirlerde dikkat çekse de aynı durum diğer illerde de kolayca yaşanabilir. Tedbirlere her yerde aynı ciddiyetle uyulmalıdır” ifadesini kullanmıştı.

Dünyadaki ülkelerin büyük bir kısmı Omicron varyantına karşı tedbirlerini artırmaya devam ediyor. Ülkemizde de vaka sayıları sadece son 4 günde 2 katına çıktı.

ÇİFT MASKE UYARISI

Konuyla ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçları Wall Street Journal’da yayımlandı. Buna göre tek maske Omicron’a karşı yetersiz kalıyor. Uzmanlar bulaşıcılıktan kurtulmak için çift maske ile korunmanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

HERKESE ÖNERİLMİYOR

Aynı zamanda gelen bir diğer açıklamaya göre çift maske herkese tavsiye edilmiyor. Özellikle kalp ve solunumsal sıkıntıları olan kişilerin oksijene olan ihtiyacı azalıyor. Bu sebeple uzmanlar bu gruptaki kişilerin çift maske takmasının zararlı olabileceğinin altını çiziyor.

Dün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada vakaların kolay bulaşıldığı kapalı ortamlarda maskeden kesinlikle taviz verilmemesi gerektiği belirtildi.