EkonomiGündem

Merkez Bankasından flaş duyuru yayımlandı! Krediler için yeni gelişme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Banka Kredileri Eğitim Anketi sonuçları duyuruldu. Bu anket sonuçlarına göre ise 2022 yılının birinci çeyreği için beklenti, tüm işletme kredi türlerinde talebin artmaya devam edeceği yönünde oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Banka Kredileri Eğitim Anketi sonuçları paylaşıldı.

STANDATLAR SIKILAŞTIRILDI

Bu anket sonuçlarına göre alt kırılımlar incelendiğinde, uzun vadeli kredilere ve yabancı para cinsinden açılan kredilere uygulanan standartlarda sıkılaşma gözlenirken, diğer işletme kredi türlerinde gevşeme olduğu belirtilirken anket ile 2021 yılının dördüncü çeyreğinde, bankalar genel olarak işletmelere kullandırdıkları kredilere uyguladıkları standartları sıkılaştırdığı ifade edildi.

REKABET TEK FAKTÖR OLDU

Genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler, sermaye yeterliliği ile ilgili kısıtlar ve endüstri ya da firmalara ilişkin görünüm standartları sıkılaştırıcı yönde etkileyen faktörler olurken, diğer bankaların rekabeti standartları gevşetici yönde etkileyen tek faktör oldu.

TALEPTE ARTIŞ VAR

Bununla beraber konut ve taşıt kredilerine uygulanan standartların yılın son çeyreğinde temelde aynı kaldığı görülürken gelecek yılın ilk çeyreği için beklenti, bu iki kredi türü için standartların aynı kalmaya devam edeceği belirtilerek işletmelerin banka kredilerine olan talebi incelendiğinde, yılın dördüncü çeyreğinde tüm işletme kredi türleri için talepte artış olduğu ifade edildi.

Stok artırımı ve işletme sermayesi ile sabit yatırım talebi en çok artıran faktörler olmuştur. 2022 yılının birinci çeyreği için beklenti, tüm işletme kredi türlerinde talebin artmaya devam edeceği yönünde oldu.