Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullara Teşvik Verecek

MEB Özel Okullara Kalite Düzeylerine Göre Teşvik Vereceğini Dile Getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı özel okulun kalite düzeylerine göre teşvik vereceğini duyurdu. 4 standart alanda 400’den fazla yeni koşul belirlendi. Okullar bu kriterlere göre derecelendirmeye alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci kalite seviyesini yükseltmek amacıyla Kalite Geliştirme Sistemi’nin ayrıntılarını dile getirdi.

Özel okullar dört temel alan üzerinden değerlendirmeye alınacaktır Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, “Amacımız, özel okullarımıza dünya standartları seviyesine çıkarmak” diyerek düşüncelerini açıkladı.

Yeni Kalite Sistemi’ne göre 4 standarda göre; özel okullar fiziksel, yönetim, destek ve eğitim-öğretim süreçleri ile ilgili 4 belirtilen alan içerisinde 400’den fazla yeni koşul belirlendi. Her alanda okullar A-B ve C şeklinde değerlendirmeye alınarak böylelikle her okulun bir kalite geliştirme adı belirlenmiş olacak. En yüksek dereceye sahip olan okul 4 A statüsünde olmuş olacak.

Daha sonra okulun standart kalite ismi kamuoyuna duyurularak velilerin çocuklarını hangi statüde bir okula gönderdiğini öğrenmeleri sağlanacak.

Özel okullara getirilecek kalite standartları koşullarından bazıları aşağıdaki listede yer almıştır.

-Kütüphanedeki kitap sayısı

-Buz pateni/ jimnastik ve bale salonu

-Beceri merkezi

-Dil ve konuşma odası

-Proje hazırlama odası

-Robotik zeka oyunları

-Uzay gözlem evi

-Bilim ve teknoloji müzesi

-Tarım uygulama bahçesi

-Ekolojik yaşam alanı

-3 D uyumlu teknoloji sınıfı

-Yüksek lisans yapmış personel sayısı

-Uluslararası projeler

-Okul giriş-çıkış kapılarında sertifikalı güvenlik görevlisi gibi koşullar istenmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, standartlarla ile ilgili pilot uygulamaların yapılmaya başlandığı ve sektörün görüşlerinin alındığına dikkat çekerek, “Özel okullara verilecek teşvikler de bu standartlarla ilişkilendirilecek. Yani okulun niteliğine göre teşvik vereceğiz. Amacımız, Türkiye’deki özel okullara, dünyadaki özel okul tecrübesini kısa sürede kazandırmak” diyerek düşüncelerini kelimelere aktardı.