Ekonomi

Mortgage Kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor?

Mortgage kredisi kişiye ait olan bir gayrimenkul üzerinden sunulur. Mortgage kredisi kullanmayı sağlayan bankalar vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için bankaya verecekleri bir taahhüt doğrultusunda kredi kullanma hakkı sunuyorlar.

Mortgage kredisi imkanı sağlayan bankalar aracılığı ile bu faydanın kullanılması daha uygun fiyatlar ile faiz imkânlarından faydalanabilmek ve uzun vadeli ödeme yöntemleri tercih edebilmektir. Mortgage kredisi sayesinde yalnızca ev değil herhangi bir gayrimenkul alımı da yapılabilir.

Mortgage Kredisi Nedir?

Mortgage kredisi tanımı kelime anlamı olarak “tutulu satış” ifadesini verir. Bankada ipotekli halde bulunan satış, kavramına da denk gelir. Mortgage sistemi kullanılarak bir ev satın alındığında evin maddi bedeli bankaya borçlanılır. Mortgage kredisi alınan bankaya düzenli ödemeler yapılarak yeni bir ev sahibi olunabilir. Herhangi bir nedenden dolayı kredi tutarı ödenemediğinde banka tarafından sağlanan kredi imkanı karşılığında ipotek getirilmiş olan ev yine banka tarafından haciz edilebilir.

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortgage kredisi almak isteyen kişilerin belirli başvuru evraklarını anlaşmalı bankalara giderek teslim etmeleri gerekir. Bunun için öncelikle satın alınmak istenen gayrimenkulün belirlemesi yapılır. Ekspertiz raporu çıkarılır. Gerekli belgeler tamamlandığında banka tarafından istenecek olan belgelerde tamamlanarak süreç başlatılır.

Mortgage kredisi için istenen belgeler şunlardır:

 • Başvuruda bulunacak olan kişiye ait tc kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Güncelliğini yitirmiş en fazla 3 ay öncesine ait bir fatura
 • Kişinin ikamet ettiği yerin belgesi
 • Satın alınmak istenen konutun tapu örneği
 • Çalışan kişiler için maaş bordrosu
 • Gerekli görüldüğünde çalışılan firmadan alınacak imza sirküleri
 • Başvuruda bulunacak olan kişi emekli ise sosyal güvenlik kurumundan emekli olduğuna dair bir belge
 • Serbest meslek gruplarında çalışanlardan vergi levhası örneği

Mortgage Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

Mortgage kredisi veren banka isimleri sırasıyla Akbank, Garanti BBW, Finansbank, Vakıfbank, Denizbank ve benzeri devlet destekli ve çeşitli özel bankalar vatandaşlara bu fırsatı sağlıyor. Mortgage kredisi veren bankalardan alınan tutar her müşteri için farklı zaman dilimlerinde bir ödeme planı uygulanır. Mortgage kredisini bankalar aracılığı ile ev almanın en büyük avantajı, halihazırda inşaat sektörü ile anlaşmalı bulunan bu banka tarafından sağlanan evin satın alma sürecinin daha kolay işlemesidir. Taslak halindeyken yapım aşamasında satın alınmak istenen evler bankalar aracılığı ile mortgage kredisi kapsamında daha kolay ve uygun fiyatlar ile elde edilebilmektedir.

Mortgage kredisi almak isteyen bireyler bankaların sunmuş olduğu faiz oranları ve ödeme yapılırken belirlenen vade oranını dikkatle incelemeleri gerekir. Her banka kendi sistemi doğrultusunda daha düşük faizli kredi kullanabilme hakkı tanır.

Mortgage Kredisi Nasıl Başvuru Yapılır?

Mortgage kredisi kayıt işlemleri için yapılması gerekenlerin başında kişinin istediği gayrimenkulü belirlemesi gerekir. Banka yapılan incelemeler doğrultusunda başvuruyu kabul ederek kısa sürede işlemlerinizi başlatılmaktadır. Mortgage kredisi başvuru işlemleri için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Satın alınmak istenen ev belirlenir.
 • Banka şubesi müşteri hizmetleri hattı aranarak ya da bankanın internet sitesi üzerinden başvuru talep formu doldurulur.
 • Yapılan başvuru neticesi iletişim kanalları yolu ile bildirilir.
 • Olumlu sonuçlanan mortgage kredisi başvuruları sonrasında kişiye ait gelir bilgileri ile birlikte tapu bilgileri başvurulan bankaya gidilerek süreç başlatılır.
 • İşlemler devam ederken bankanın sağladığı ekspertiz uzmanları satın alınmak istenen eve gelerek bir değer belirler.
 • Evin değeri üzerinden faiz tutarı ve vade aralığı kişiye bildirilir.

Mortgage Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Mortgage kredisi kayıt koşulları her banka için farklı kriterleri bulunur. Burada yapılacak sözleşmedeki maddelerde önemlidir. Alınacak gayrimenkul türüne göre de şartlar değişim gösterir.

Mortgage kredisi kullanabilmek için aranan şartlar şunlardır:

 • Bankanın belirlemiş olduğu yaş sınırında bulunulmalıdır. Bu sınır 18 ile 70 arasında değişkenlik gösterir.
 • Öncesinde kullanılan kredinin düzenli olarak ödeniyor olması, kişiye ait kredi notunun yüksek olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak olan bireyin düzenli bir geliri bulunmalıdır. Belirli bir aylık alındığı işyerinden alınacak bir belge ile ispatlanmalıdır.
 • Mortgage kredisi kapsamında ibraz ettirilecek olan gayrimenkulün ekspertiz raporu dikkate alınır. Rapor sonucunun güvenilir ve onaylı olması gerekir.
 • Başvuru aşamasında banka kendi şartları kapsamında belirli belgeleri ibraz etmenizi isteyebilir. Tüm belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir.
 • İnşaatı tamamlanmamış bir gayrimenkul satın alınacaksa kredi alabilmek için en az oran % 80 olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu oran her bankaya göre değişir.