Editörün SeçtikleriEğitimGündem

Omicron’da kararlar peş peşe açıklandı: Sınavlar dahil yüz yüze eğitime ara verildi!

Omicron varyantı ülkemizde hızla yayılırken üniversiteler tarafından sınavlar dahil yüz yüze eğitime ara kararı alınıyor. Bunun ardından sınavların nasıl yapılacağı merak konusu olurken üniversiteler de yüz yüze eğitimle ilgili kararlarına açıklamaya devam ediyor.

Ülkede vaka sayılarının artmasıyla bankalar evden çalışmaya geçerken okullarda yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceği herkes tarafından merak ediliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), sınavların nasıl yapılacağıyla ilgili kararı üniversitelere bırakmıştı. Konu ile ilgili olarak üniversitelerin kararı duyuruldu.

İTÜ’DE SINAVLAR YÜZ YÜZE

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) hibrit eğitime geçme kararı alırken 2021-2022 güz yarıyılı sonuna kadar uygulanacak karar kapsamında, öğretim elemanları dersi sınıfta anlatacak. Öğrenciler dersi isterlerse sınıfta, isterlerse uzaktan takip edebilecekler. Yarıyıl sonu sınavları ise yüz yüze yapılacak.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Bunun ardından Boğaziçi Üniversitesi 4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrimiçi işleneceğini, talep doğrultusunda etkinliklerin erteleneceğini belirtirken dönem sonu sınavların yapılış biçimi ise dersi veren öğretim üyesinin kararına bırakıldı. Rektörlük tarafından zorunlu bir uygulama olmadığı için dersi veren akademisyenin kararına göre sınavlar yüz yüze ya da çevrimiçi yapılabilecek.

HACETTEPE

Hacettepe Üniversitesi’nde sınavların yüz yüze yapılmasına karar verildi. Ancak öğrenciler, buna artan vaka sayıları nedeniyle tepki gösterdi.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ

Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar Tıp ve Hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer tüm derslerin çevrimiçi yapılmasını kararlaştırdı. Üniversite, iki haftalık çevrimiçi sürecin ardından 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacak final sınavlarının da çevrimiçi düzenleneceğini duyurdu.

SABANCI ÜNİVERSİTESİNDEN MESAFE KARARI

Sabancı Üniversitesi seyreltilmiş sınıflarda sınavların yüze yüze yapılacağını belirtti ve açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Lisans ve lisansüstü programlarımızın çok büyük bölümünde dersler 30 Aralık’ta bitti, final sınavları 3 Ocak itibarıyla başladı. Sınıflarımızdaki oturma düzenlerinin gerekli sosyal mesafe kurallarına uygun belirlenmiş olmasının yanı sıra, dersleri eş zamanlı olarak uzaktan da (online olarak) takip etme imkanımız bulunduğu için kalan bir haftalık süreçte mevcut sistemimizde bir değişiklik yapma ihtiyacı görünmemektedir”

HİBRİT EĞİTİME DEVAM EDİLECEK

ODTÜ, Marmara, Hacettepe, Yıldız Teknik, 9 Eylül, Ege, Ankara, Atatürk, Eskişehir Anadolu, Osmangazi, Konya Selçuk, Yeditepe, Özyeğin, ve Atlas üniversiteleri dönem başında karar verdikleri gibi hibrit eğitime devam ederken, sınavlarını yine dönem başında belirlendiği gibi yüze yüze yapacak.