Editörün SeçtikleriGündem

Sağlık Bakanlığı yol haritası hazırlıyor: Koronavirüs omicron tedbirleri açıklaması yapıldı! AVM, restoran ve sinemaların kapatılması

Son zamanlarda koronavirüs vaka sayısında Omicron varyantının etkisinden kaynaklı olarak şiddetli bir yükseliş var. Vaka sayıları 40 bin sınırını da aştı. Salgının hızla yayılmaya başlaması üzerine günlük vaka sayısı 100 binlere çıkması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı koronavirüs ile mücadele ve virüsün yayılmasını engellemek amacıyla yeni yol haritası hazırladı. Bunun ardından sinemaların kapatılması, restoranların kapatılması ve AVM’lerin kapatılmasının olup olmayacağı merak konusu oldu.

100 BİN VAKA BEKLENİYOR

Tüm dünyada olduğu gibi Omicron Türkiye’de de baskın varyant haline gelirken günlük vaka sayıları rekor kırmaya başladı. Konu ile ilgili olarak vaka sayılarının 100 binlere kadar gelmesi beklenmektedir. Bu doğrultuda alınması beklenen önlemler araştırılırken özellikle de okulların ve üniversitelerin durumu masaya yatırılıp bir yol haritası hazırlanmaya başlandı.

YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR

Omicron etkisi ile Türkiye’de vaka sayaları rekor kırdı. Bu sayının birkaç hafta içinde (Ocak ayı sonuna kadar) 100 binlere ulaşması bekleniyor. Bu kapsamda sağlık sistemi ile ilgili şu anda bir sıkıntı yaşanmıyor ancak zorlanmaya başladığı anda ne tür uygulamalar yapılacağı ile ilgili bir yol haritası da hazırlandığı paylaşılarak yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor.

AVM, SİNEMA VE RESTORAN

Bazı tedbirlerin ise üzerinde duruluyor. Bu doğrultuda AVM, tiyatro, konser, restoran ve kafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi gündeme gelirken duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50’ye düşürülmesi bekleniyor.

OKULLAR VE ÜNİVERSİTELER

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor. Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonrasında verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.