BelediyelerGündemSağlık

Belediye, aşı olmayanlar için flaş karar aldı! Bundan sonra kısıtlama uygulanacak

Omicron varyantı hızla yayılıp vaka sayılarında sert bir yükselişe neden olurken uyarılar ve önlemler de peş peşe açıklanıyor. Son olarak Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde de yeni bir belediye meclis kararı alındı. Buna göre ilçede iş yeri açma ruhsatı ya da ruhsat yenileme işlemleri yapacak kişiler bu işlemleri yapmadan önce aşı olmak zorunda kalacak.

DHA’nın haberine göre; Karamürsel Belediyesi Meclisi’nde alınan kararla, 2022 yılı itibariyle iş yeri açma ruhsatı ve ruhsat yenileme işlemlerinde aşı zorunluluğu aranacak. Bu kişilerin, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan zorunlu aşı takvimine uymuş olmaları gerekecek.

Meclisin aldığı kararı doğru bulduğunu söyleyen eczacı Ferit Doğan Urcan, “Önümüzdeki günlerde daha fazla bulaş olacağını tahmin ediyorum ve gittikçe de hastalanan kişi sayısı artıyor. Ölü sayısı, gün geçtikçe artıyor maalesef. Bu anlamda sadece aşı kartı alıp da iş yeri açma değil; iş yerine girecek insanların da hatta içeride çalışanların da bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor. Maske, mesafe olayında da çok dikkatli olmamız lazım” dedi.

Telefon dükkanı sahibi Şuayip Şahin de alınan kararı desteklediğini belirterek, “Koronavirüs tekrar yayıldığı için bu uygulamayı çok yerinde buluyorum. Koronavirüs iyice yayıldı ve her yer berbat durumda. Bence doğru bir karar, sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.

Esnaf arasında da bulaş riskinin yüksek olduğunu ifade eden Salih Korkmaz ise, “Karara katılıyorum, aşı olmadan ruhsat verilmesin. Sonuçta esnafız, bulaş riskimiz yüksek. O yüzden belediyenin aldığı bu kararı destekliyorum” ifadelerini kullandı.