EkonomiGündem

Çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı açıklandı! Bir önceki aya göre yüzlerce liralık fark çıktı

Türkiye Kamu-Sen, Aralık 2021 piyasasına göre yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmada çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı ile dört kişilik ailenin asgari geçim haddi de ortaya çıktı. İşte Asgari Geçim Endeksi’nde ortaya çıkan sonuçlar…

Türkiye Kamu-Sen’den yapılan açıklamaya göre, konfederasyonun AR-GE Merkezince TÜİK’in Aralık 2021 fiyatlarıyla hazırlanan Asgari Geçim Endeksi’nde, çalışan bir kişinin açlık sınırı 3 bin 835 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 891 TL olarak belirlendi. Dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise bir önceki aya göre 729,54 TL artışla 10 bin 372 TL, ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 3 bin 837 TL oldu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin görüşlerine de yapılan açıklamada yer verildi. Ekonomik gelişmeler ışığında kamu görevlilerine ek zam ve refah payı verilmesinin şart olduğunu vurgulayan ve geçen yıla ait yüzde 36,08’lik enflasyonun, kamu görevlileri ve emeklileri zorladığını ifade eden Kahveci, şunları kaydetti:

“Böyle bir durumda, memurlara ve emeklilere 6 ay için yapılacak yüzde 7,5 zammın kıymeti kalmamıştır. Ortaya çıkan yüzde 22’lik enflasyon farkını yeni bir zammış gibi göstermek doğru değil. Enflasyon farkı memur ve emeklilerin 2021 yılında eriyen maaşlarının geç kalmış ve yetersiz bir telafisidir.”

“Tekraren ifade ediyorum ki enflasyon farkı, bir zam değildir. Enflasyon farkı sıfır zam demektir. 2022 ve 2023 yılı zamlarının ekonomik gelişmeler karşısında yeniden belirlenmesi kaçınılmaz olmuştur. Bunu sağlamanın yolu memurlara ve emeklilere gerçek anlamda maaş artışı getirecek ek zam ve refah payı talebimizin hayat bulmasından geçmektedir.”