Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Türkiye’deki tüm emeklilere müjde duyuruldu: 4 gün sonra hesaplara yatırılıyor

TÜİK tarafından Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı ve bu rakamlar sonrasında emekli maaşı zammı belli oldu. Bunun ardından emekli maaşı hakkında yeni bir gelişme yaşandı ve en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira oldu. Emekli vatandaşlar ise maaşlarının hangi gün yatacağını araştırırken bir haber geldi. Peki 2022 yılı zamlı emekli maaşı ne zaman hesaplara yatacak?

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2 BİN 500 LİRA

Aralık ayı enflasyon rakamlarının belli olmasıyla emeklilere verilecek zam oranı da netleşmişti. Emekliye 25.47 oranında zam yapılacağı gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira oldu. Bu doğrultuda SSK emeklileri zamlı maaşları 17-26 Ocak tarihleri arasında, Bağ-Kur emeklileri ise 25-28 Ocak tarihleri arasında hesaplara yatacak.

NE KADAR ZAM YAPILDI?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon verileri ile birlikte emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Ocak – haziran döneminde uygulanmak üzere bu ay SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 25.47 oranında zam yapılacak.

MAAŞ ÖDEME TAKVİMİ

Konu ile ilgili olarak devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri ise zamlı maaşlarını 15 Ocak’ta alacaklar.

Maş ödeme takvimi ise şöyle oluyor:

17-26 OCAK: SSK emeklilerine zamlı maaş

25-28 OCAK: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş