Gündem

O ilimiz felaketi yaşadı! Okullar tatil edildi, ağaçlar devrildi ve çatılar uçtu

Kırklareli’de gece boyu etkili olan fırtına birçok hasara neden olurken adeta felakt yaşandı. Şehir merkezi ile bazı ilçelerde şiddetli fırtına binaların çatılarını uçurup, ağaçları devirdi, bazı binalardaki dairelerin camları kırıldı. Ayrıca uçan çatıların bazıları ise araçların üstüne düştü. Yaşanan felaketten dolayı Pınarhisar ilçesinde fırtına nedeniyle Koloğlu İlkokulu’nun girişi yıkıldı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Yaşanan olaylar hakkında Kırklareli Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. Valilik tarafından yapılan açıklamada fırtına nedeniyle il merkezi ve Kofçaz ilçesinde 12 Ocak günü eğitime 1 gün ara verildiği belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

İDARİ İZİN

“İlimiz Merkezinde ve Kofçaz İlçemizde olumsuz hava koşulları sebebiyle; resmi- özel tüm okullar ile bağlı bütün eğitim kurumlarında ‘yüz yüze eğitim’ faaliyetlerine 12 Ocak 2022 Çarşamba günü 1 gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malûl ve engelliler ile hamile personelimiz de ayrıca bir talimat veya talebe gerek kalmaksızın, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaklardır”

DİKKATLİ OLUNMASI İÇİN UYARI

Valilik tarafından yapılan açıklamanın devamında ise şiddetli fırtına nedeniyle gerekli tedbirlerin alındığını ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarı yapıldı. Söz konusu açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde yaşanan şiddetli fırtına sebebi ile il merkezimiz başta olmak üzere bazı ilçelerimizde yaşanan çatı uçması, ağaç devrilmeleri, baca yangınları gibi yaşanan olumsuzluklar karşısında, AFAD ve ilgili tüm ekiplerimiz tarafından ilk andan itibaren saha çalışmaları yapılmakta ve gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Vatandaşlarımızın da fırtına ve olumsuz hava koşullarından etkilenmemeleri için zorunlu kalmadıkça evlerinden çıkmamaları, can ve mal güvenliğini için yetkili kurumların uyarılarını dikkate almaları büyük önem arz etmektedir. Karşılaşılabilecek olumsuz durumlarda bireysel müdahalelerden kaçınılması, 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden bildirimde bulunulması önemle rica olunur.”