Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Maaşlara ek zam gelişmesi duyuruldu! 884 lira zam geliyor: İşte yeni yasanın detayları

3600 ek gösterge hakkında flaş gelişme meydana geldi. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile yüz binlerce kişinin maaşı değişeceği gibi 884 lira zam geleceği bildirildi. Ek göstergenin yasalaşmasıyla birlikte 411 bin emekli öğretmene müjdenin yolda olduğu belirtilerek emekli öğretmen maaşlarında 884 lira zam meydana geleceği bildirildi. Bu düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisine Mayıs ayında geleceği duyuruldu.

3600 EK GÖSTERGE GELİYOR

3600 ek gösterge düzenlemesi hakkında önemli bir haber geldi. Ek göstergenin yasalaşmasıyla birlikte binlere emekli öğretmene müjde duyurulurken bu düzenleme kapsamında 884 lira zam yapılacak. Mayıs ayında 3600 ek gösterge düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi beklenmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesi hakkında açıklama yaparak 2022’nin ilk altı ayında Meclis’e intikal ettirileceğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Yılın sonuna kalmadan da biteceğini düşünüyorum”

Konu ile ilgili olarak bu düzenleme yasalaştığında emekli öğretmenlerin maaşlarında 884 liraya kadar artış olacak. TBMM’deki görüşmeler sırasında düzenleme ile ilgili bilgi veren Komisyon Başkanı AK Partili Emrullah İşler ise mevcut sistemde 75 bin 669 uzman öğretmen bulunduğunu, bu durumda olanların aldığı tazminatın 339 lira olduğunu vurguladı.

884 LİRA ARTIŞ OLACAK

İşler açıklamalarının devamında kanun çıktıktan sonra bu rakamın aylık 1.017 liraya yükseleceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Emeklilerin konusu daha farklı bir konu. Şu anda birinci derecede öğretmen emekli sayısı 411 bin 118. Yasa yürürlüğe girdiğinde bunlar da 3600 ek göstergeden yararlanacak ve bunların maaşında 884 liralık artış olacak”

DİĞER EMEKLİLER DE FAYDALANACAK

Türkiye gazetesinin haberine göre; komisyonda, Sosyal Güvenlik Kurulu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Ertüzün de emekli öğretmenlerin maaş artışlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi vererek personel kanunlarında yapılan düzenlemelerin aylıklarda bir artışa yol açması durumunda, “Otomatik intibak” düzenlemesiyle diğer emeklilerin de bu artıştan faydalanacağını bildirdi.

“BU YIL İÇERİSİNDE BİTECEK”

Bununla beraber Ertüzün personel vefat etmişse geride kalan dul ve yetiminin de derece itibarıyla aynı hakları aldığını vurgularken Bakan Vedat Bilgin, çalışanların emekliliklerinde büyük bir ücret kaybı yaşadığını ve çalışan ile emekli arasındaki ücret kaybının çok yüksek olduğunu söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

“3600 ek gösterge bunu giderecek bir düzenleme. Bu çalışmayı biz Bakanlık içerisinde tamamladık. Tahmin ederim süreçler en geç mayıs-haziran ayında tamamlanır, biz de Meclis’imize intikal ettiririz. Ama bu yıl içerisinde bitecek”