Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bu kişilere karşılıksız ödeme yapacak! İşte başvuru şartları ve ödeme tutarı

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından, devletin farklı alanlarda yaptığı geri ödemesiz, karşılıksız sosyal destek ödemelerine ek olarak bir ödeme daha veriliyor. İhtiyacı olan ve başvuru şartlarını karşılayarak başvuran herkese verilen bu ödemenin tutarı ve başvuru şartları da tek tek açıklandı.

VGM’nin ihtiyaç sahiplerine ödediği bu ödemenin adı “Muhtaç Aylığı”. 2021 yılında 1125 TL idi; 2022 yılında ise 1439 TL’ye yükseldiği açıklandı.

Peki kimler bu ödemeyi alabiliyor?

VGM tarafından açıklanan şartlar şöyle oldu:

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır.

Sosyal güvencesi olmaması,
Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Buna göre ödemeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, muhtaç aylığı başvuru formu ve engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporuyla birlikte ikamet edilen ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla başvuruda bulunabilirler.

Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması ya da bakım altına alınması, yetim erkek veya kız çocuğun 18, örgün lise ve dengi öğrenimde 20, örgün yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, üzerine kayıtlı lüks sınıf araç tespiti veya ruhsat sahibi oldukları aracın kasko veya rayiç değerinin bu yönetmelikle verilen muhtaç aylığı miktarının 170 katını geçmesi halinin tespitini takip eden ay başından itibaren aylıkları kesiliyor.