EkonomiGündem

Aralık ayı elektrik faturasını gören şoke oldu! Kademeli tarife detayları belli oldu

Elektriğe gelen yılbaşı zamlarının yeni tarifeden uygulandığı ortaya çıkarken Aralık ayı tüketimine de zam yansıdığı gündeme geldi. Elektrikte kademeli zammın ilk faturaları vatandaşlara ulaşmaya başlarken tüketimin büyük bir bölümü aralık ayında olmasına karşın zamlı yeni tarifeden hesaplanan faturalarda “düşük, yüksek kademe” detayları da vatandaşlar ile paylaşıldı. Bu zam bilindiği gibi 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi ve sayaçların ise 8 Ocak’ta okunmasına karşın aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girdi.

FATURASI 100 LİRA ZAMLANAN OLDU

Gelen faturalara göre bazı ailelerin faturalarında 50, bazı ailelerin faturalarında da 100 liraya yakın artış olurken çalıştıkları için gündüzleri evde olmayan, tek çocukları da okulda bulunan bir ailenin geçen ayki fatura tutarı 145.80 lirayken ailenin 7 Aralık ile 8 Ocak arasını kapsayan 33 günlük yeni faturası ise 195.92 TL oldu. Ailenin 33 gün için elektrik kullanımı ise 190,429 kWh oldu.

Tek zamanlı mesken kapsamında olan faturada detay bilgi olarak düşük kademe tüketim ve yüksek kademe tüketime de yer verildi. Düşük kademe tüketim 165 kWh, yüksek kademe tüketim ise 25.429 kWh hesaplandı. Bedeli de düşük kademede 136.43 TL, yüksek kademede 24.23 TL oldu. Faturanın 5.37 lirası elektrik ve havagazı tüketim vergisi. Yüzde 18 KDV tutarı da 29.89 TL.

TAMAMI İÇİN ZAM ORANI 125

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyesi Olgun Sakarya bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve yüzde 125’lik artışın “örtülü zam” olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Genel olarak bir ailenin ikinci kademeye girmemesi mümkün değil. Toplumu bu zamlarla büyük bir yük altına soktular. Normal yaşam koşullarında biz aylık 230 kWh’i baz alıyoruz. 30 günlük dönem için eski fatura 210.60 liraydı. Şimdi 370.80 liraya çıkıyor.

Tamamı için zam oranı yüzde 125. İnsanlar üç zamanlı tarifeyi seçince sanki tasarruf edeceğini düşünüyor. Oysa EPDK daha önce gece tarifesine ciddi oranda zam yaptı. Ayrıca insanlar bütün hayatını geceye aktaramaz ki. Meskenler tarife seçerken çok iyi irdelemeli”