Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

KYK kredi borcu olanlar dikkat! TBMM’ye geldi: İşte yapılan açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, öğrenim kredisi borcu olanlar hakkında önemli açıklama yaptı. Meral Akşener yaptığı açıklamalarında gençlerin istedikleri takdirde borçlarının çok büyük bir kısmını sosyal sorumluluk projelerinde çalışarak ödemelerini önerdiklerini belirtti.

Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, haftaya çok acı haberlerle başladıklarını, daha hayatlarının baharındayken bu ülkenin Enes, Raziye ve Dilara gibi evlatlarını, farklı nedenlerle kaybettiğini belirtti. Bunun ardından Meral Akşener açıklamalarında öğrenim kredisi borçluları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

300 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ HAKKINDA İCRA TAKİBİ

Meral Akşener açıklamalarında Kredi Yurtlar Kurumlarında kalan ve burs alan öğrencilerin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve Meclisteki açıklamalara göre, Mart 2021 itibarıyla devlete borçlu öğrencilerin sayısının 5 milyonu aştığını, 300 binden fazla öğrenci hakkındaysa icra takibi veya yasal işlemin başlatıldığını vurguladı.

BÜYÜK MİKTARI YURT ÜCRETLERİNE GİDİYOR

Meral Akşener açıklamalarının devamında hakkında icra takibi başlatılan öğrenci sayısının 300 bini bulduğunu ve bunların devlete olan borcunun da yaklaşık 2 milyar lira olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Gençlerin aldıkları kredi miktarının büyük kısmı devlet yurdu bile olsa yurt ücretlerine gidiyor. Örneğin bugün 850 lira kredi alan bir öğrenci, bu miktarın 200 ile 400 lira arasındaki kısmını yurt ücretlerine ayırıyor. Eline kalan para ise devlet yurdunda bile üç öğün yemek yemeye yetmiyor. Üstelik yurtlardaki hijyenik olmayan koşullar, kalabalık odalar, yavaş internet gibi onlarca problem de cabası. Öğrencilerimiz bu parayla hem okumaya hem geçinmeye hem yaşamaya hem kendilerini geliştirmeye hem de sosyalleşmeye çalışıyor. Ancak bu miktarlar ile bunu gerçekleştirebilmek imkansız.”

BORÇLARINI ÇALIŞARAK ÖDEYECEKLER

Meral Akşener açıklamalarının devamında bu sorunlara karşı tek çözümün yeterli olmayacağını, bu nedenle de “KYK Kredi Borçlarının Sosyal Sorumluluk Projeleri Kapsamında Geri Ödenmesi Programı”nı geliştirdiklerini vurguladı ve bu programı şöyle paylaştı:

“Biz kredi borcu olan gençlerimizin, istedikleri takdirde borçlarının çok büyük kısmını sosyal sorumluluk projelerinde çalışarak ödemelerini öneriyoruz. Bu programdan yararlanmak isteyen gençlerimiz yetenekleri, uygunlukları ve istekleri doğrultusunda haftada en az bir gün, 1-2 saat boyunca bir sosyal sorumluluk projesinde çalışarak borçlarını ödeme şansına sahip olacaklar. Peki öğrencilerimiz ne tür sosyal sorumluluk projelerinde çalışacaklar? Biz, alandaki literatüre uygun olarak eğitim, sağlık, toplum ve çevre ana başlıklarını belirledik. Programa katılan öğrenciler maddi imkanları ölçüsünde borçlarının en az yüzde 10’unu faizsiz olarak ve uygun bir ödeme planı ile nakit olarak geri ödeyecekler. Kalan yüzde 90’ınını ise sosyal sorumluluk projelerinde çalışarak ödeyecekler.”