Ekonomi

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin KOBİ’lere yansımadığını söyledi: “KOBİ’lere düşük faizli kredi verilmeli”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısından itibaren politika faizinde peş peşe indirimlere gitti. Merkez Bankası Eylül ayında %19 seviyesinde olan politika faizini Ekim, Kasım ve Aralık aylarında uyguladığı indirimler sonrasında %14 seviyesine çekti. Bu süreçte yurtiçi piyasalarında dolar kurunda sert artışlar yaşandı ve öte yandan bazı bankalar, bazı kredi türlerinde faiz oranlarını güncellemeye gitti. Ancak AA’nın haberine göre Merkez Bankası’nın düşük faiz politikası karşısında, kredilerin beklenen düşüşleri sağlamadığını ifade eden Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, bu nedenle KOBİ’lerin kredi alamadığını belirtti.

Özgenç: Faiz İndiriminin Reelde Bir Anlamı Kalmıyor

Konuya ilişkin olarak yazılı bir açıklamada bulunan Nurettin Özgenç, açıklamasında “Faiz oranlarının düşmesinden dolayı bankaların küçük ve büyük işletmelere düşük faizli kredi vermeleri sağlanmalı. Şayet bu sağlanamıyorsa, o zaman faiz indiriminin reelde bir anlamı kalmıyor” sözlerini dile getirdi. Özgenç açıklamasında, bankaların Merkez Bankası’nın politika faizindeki düşüşlerine paralel olarak ihtiyaç, ticari ve konut kredilerinde faiz oranlarını düşürmeleri gerektiğini vurguladı.

KOBİDER Genel Başkanı Özgenç’in Açıklamaları

Yazılı açıklamasında Özgenç, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin kredilerde beklenen düşüşleri sağlamadığını ve bu nedenle de KOBİ’lerin kredi alamadıklarını belirtti. Özgenç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Faiz oranlarının düşmesinden dolayı bankaların küçük ve büyük işletmelere düşük faizli kredi vermeleri sağlanmalı. Şayet bu sağlanamıyorsa, o zaman faiz indiriminin reelde bir anlamı kalmıyor. KOBİ’ler ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi, istihdam sağlayabilmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilmesi için kredi almak zorundadır.”

KOBİ’lerin ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kredi almak zorunda olduklarını belirten Özgenç, açıklamalarının devamında ise “Biz KOBİDER olarak, sahada yaptığımız çalışmada ‘faizler indirildi, siz neden uygulamıyorsunuz?’ diye banka yetkililerine sorduğumuzda, ekonomi piyasasının riskli olduğunu, tedbir amaçlı kredi faizlerini yüksek tuttuklarını söylüyorlar.” ifadelerine yer verdi.

Özgenç: Kredi Faizlerinin Yüzde 30 Civarında Olması Reel Sektör İçin Olumsuz Bir Durumdur

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı itibariyle politika faizini %14 seviyesine indirmişti. Özgenç ise %14’lük politika faizinin reel sektörde bir yansıması olmadığını dile getirdi. Özgenç konuya ilişkin olarak “Kredi faizlerinin yüzde 30 civarında olması reel sektör için olumsuz bir durumdur. Ayrıca bazı bankaların yaptıkları ‘KOBİ bankacılığı’ bu olmamalı. Söylem ile eylem çelişmemeli. Kaldı ki bazı bankaların, ‘KOBİ bankacılığı yapıyoruz’ söylemlerini uygumerkez balamada göremiyoruz” sözlerine yer verdi.