EkonomiGündem

Bakan resmen duyurdu: Ödemeler bin 611 TL’ye çıktı! Ayın 15’ine kadar hesaplara yatacak

İhtiyaç sahibi ailelerde çocuklar için yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemelerine 2022 yılında zam müjdesi geldi. Memur maaşlarına gelen düzenleme sonrasında ödeme miktarı her bir çocuk için ortalama 1259 TL’den 1611 TL’ye yükseldi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da, “İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödediğimiz ortalama Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarını bu ay 1259 liradan 1611 liraya yükselttik. Ocak ayında ailelerin hesabına toplam 234 milyon 666 bin TL yatıracağız” diyerek resmi açıklamayı yaptı.

Ödemelere ilişkin açıklamalarına devam eden Bakan Yanık şunları kaydetti:

“SED hizmetimiz ile ihtiyaç sahibi ailelerimizin aile bütünlüğünü korumayı hedefliyoruz. Ekonomik nedenlerle çocuklarımızın ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir arada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. SED ile ihtiyaç sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aynı zamanda çocuklarımıza sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma imkanı da sağlıyoruz. SED miktarı her yıl ocak ve temmuz aylarında yeniden belirleniyor. İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödediğimiz ortalama SED miktarını bu ay 1259 liradan 1611 liraya yükselttik. Ocak ayında ailelerin hesabına toplam 234 milyon 666 bin TL yatıracağız.”

Diğer yandan ödemelerin 15 Ocak’a kadar tamamlanacağını belirten Bakan Yanık, SED hizmetinden 142 bin çocuğun yararlandığını açıkladı.

SED Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir.

Dilekçe
T.C. Kimlik Numarası beyanı,
Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
İŞKUR ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek  başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Ödemeler aynı hanede bulunan en fazla 2 çocuk için yapılıyor.