EkonomiGenelGündem

İhtiyaç sahiplerine Vakıflar ödemesi müjdesi! Aylık 1439 TL veriliyor, başvuran alıyor!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Muhtaç Aylığı ödemelerinde süreç tüm hızıyla devam ediyor. İhtiyaç sahibi olduğu resmi olarak belirlenen vatandaşlara aylık olarak 2022 yılında 1439,85 TL verileceği açıklandı. Bu ödemeler ise yetim veya engelli olunması durumunda alınabiliyor. İşte VGM ödemesine ilişkin detaylar…

Muhtaç Aylığı Alma Şartları

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile yüzde 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanıyor:

Sosyal güvencesi olmaması,
Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi.

Başvuru Şekli

Muhtaç aylığı başvuru formu ve engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu ile birlikte ikamet edilen ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla başvuru yapılabiliyor. Ödemeler aylık 1439,85 TL olarak ödeniyor.

Aylıklar Ne Zaman Kesilir?

Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması ya da bakım altına alınması, yetim erkek veya kız çocuğun 18, örgün lise ve dengi öğrenimde 20, örgün yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, üzerine kayıtlı lüks sınıf araç tespiti veya ruhsat sahibi oldukları aracın kasko veya rayiç değerinin bu yönetmelikle verilen muhtaç aylığı miktarının 170 katını geçmesi halinin tespitini takip eden ay başından itibaren aylıkları kesiliyor.

Başvuru formları için aşağıdaki bağlantılara gidiniz:

Engelli muhtaç aylığı başvuru formu: https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/maebf122021.pdf

Yetim muhtaç aylığı başvuru formu: https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/maybf122021.pdf