EkonomiGündem

Faturalar için kötü haber geldi! Su faturalarına yansıtılacak, ödeme bedeli artacak

Son dakika gelişmesi… İstanbullular için kötü haber geldi! İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘bakım bedeli’ üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik yapıldığının tespit edildiği belirtildi ve 5 yıldır eksik yazılan KDV’leri faturalara yansıtılacağı, bunun da abonelerden tahsil edileceği açıklandı. Yani bu tutar su faturalarına yansıyacak.

 

Bir son dakika haberine göre İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), bakım bedeli üzerinden 5 yıldır eksik yazılan KDV’leri faturalara yansıtarak, abonelerden tahsil edileceğini açıkladı.

İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada, Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığının inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında tahsil edilen “bakım bedeli” üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara “insani su hakkı” kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.