Dünya

Orduya Vasıflı Asker Bulunamıyor! Yeni Katılacak Askerlere 50 Bin Dolar İkramiye Verilecek

ABD Kara Kuvvetleri Askerlik Dairesi Komutanı Tümgeneral Kevin Vereen, koronavirüs nedeniyle orduya asker toplamada sıkıntı yaşandığını belirterek “6 yıllığına orduya katılan vasıflı askerlere 50 bin dolara kadar katılım ikramiyesi verilecek” dedi.

ABD Kara Kuvvetleri Askerlik Dairesi Komutanı Tümgeneral Kevin Vereen, Amerikan Associated Press Ajansına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınının son iki yılda rekabetçi bir iş piyasasının ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Tümgeneral Vereen, bunun ABD ordusu için asker toplayanlara da zorluk yaşattığını ifade etti.

“Genç Kadın Ve Erkeklerden Oluşan Büyük Bir Sınıfı Kaybettik”

ABD’li komutan, Kara Kuvvetlerine asker toplama konusunda zor bir sürece girildiğini ve bir miktar ilave paranın yanı sıra birkaç değişikliğin nitelikli gençleri askere kaydolmaya ikna edeceğini düşündüklerini belirtti. Vereen, “Hala 2020’nin başlarında okulların tamamen kapatıldığı Kovid-19 salgınının etkilerini görüyoruz. Bu nedenle yüz yüze temas kuramadığımızdan genç kadın ve erkeklerden oluşan büyük bir sınıfı kaybettik” ifadelerini kullandı.

6 Yıllığına Kara Kuvvetlerine Asker Olarak Katılanlara 50 Bin Dolar

Son iki yılda görevdeki askerlerin birçoğunun askerde kalmaya karar verdiğini belirten Vereen, 485 bin civarında olan Kara Kuvvetleri asker sayısını bu seviyede tutmak için geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 57 bin 500 civarında yeni asker alımı hedeflediklerini kaydetti. ABD’li general, çok ihtiyaç duyulan bazı alanlarda vasıflı kişilerin, 6 yıllığına Kara Kuvvetlerine asker olarak katılması durumunda 50 bin dolara kadar ikramiye alacağını bildirdi.

Yüksek Bir Miktar Taahhüt Edildi

İkramiyenin kademeli olduğunu belirten Vereen, miktarın mesleklere göre değişeceğini ifade etti. Vereen, füze savunma, özel kuvvetler, sinyal istihbaratı ve savaş alanı silah operasyonlarını koordine eden atış kontrol gibi belirli mesleklere genellikle maksimum ikramiye olan 50 bin doların verileceğini, piyade, istihbarat analisti, muharebe sıhhiyesi, askeri polis, muharebe mühendisi gibi kimselere de yüksek bir miktarın taahhüt edildiğini kaydetti.