Dünya

Dev Enerji Şirketinde Flaş Gelişme! Bin 700 Kişiyi İşten Çıkaracak

İngiliz enerji şirketi Ovo Energy, 1.700 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Merkezi Bristol şehrinde bulunan İngiliz enerji şirketi Ovo Energy’den yapılan açıklamada, çalışan 6 bin 200 kişiden 1.700’ünün işten çıkarılmasının planlandığı bildirildi. İngiltere’de geçen yılın ikinci yarısında artan enerji maliyetlerini faturalardaki üst fiyat limiti uygulaması nedeniyle müşterilerine yansıtmakta zorlanan 20’nin üzerinde küçük ve orta ölçekli enerji firması iflasını ilan etmişti.

Geçen Hafta Skandal Tavsiyede Bulunmuştu

Mali krizle boğuşan Ovo Energy şirketi, hafta başında, müşterilerine faturalarını düşük tutmak için evcil hayvanlarına sarılarak uyumalarını tavsiye eden ve İngiliz medyasında eleştirilere neden olan bir mektup göndermişti. İngiltere’de muhalefette olan İşçi Partisi, hafta başında, ülkede artan enerji fiyatları karşısında hane halkının desteklenmesi için Kuzey Denizi’nde faaliyette bulunan enerji şirketlerine ek vergi getirilmesi çağrısında bulunmuştu.

“Çalışanların Salgının Faturasının Ödemesini İzlemeyeceğiz”

İşten çıkarma kararına ilişkin, ülkenin en büyük işçi sendikalarından Unite tarafından yapılan açıklamada da “Üyelerimizin işlerini korumaları için elimizden geleni yapacağız. Kenarda oturup çalışanların salgının faturasının ödemesini izlemeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Bu Ay İçerisinde Yeni Zam Bekleniyor

İngiliz enerji denetim kuruluşu Ofgem, en son Ekim 2021’de, tüketicilerin enerji fiyatlarındaki artışa karşı korunması için faturalarda uygulanan üst fiyat limitini hane başına yıllık 1.277 sterline yükseltmişti. İngiliz denetim kuruluşunun bu ay içerisinde faturalardaki üst fiyat limitini bir kez daha yükseltmesi bekleniyor.