Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika! Emekli maaşlarına yapılacak zam için kötü haber: Yetişmiyor!

Memur ve emeklilere verilecek zam, bireysel emeklilik, kurumlar vergisi indirimi ile kur korumalı TL mevduata ilişkin düzenlemelerin yer aldığı torba teklif hakkında flaş bir gelişme meydana geldi. Torba teklif hakkında meydana gelen gelişme kapsamında bu görüşmelerin gelecek haftaya kaldığı bildirildi.

MAAŞ ZAMMI YETİŞMEYECEK

Bilindiği gibi Kanun teklifinin memurların maaşlarını alacağı 15 Ocak öncesi kanunlaştırılması planlanıyordu ancak toplantı yeter sayısı bulunamadığı için Meclis Genel Kurulunun kapandığı duyuruldu ve bu kapsamda memur ve emeklilerinin, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı dışında, refah payı olarak almaları gereken 2.5 puanlık artış 15 Ocak’ta alınacak olan maaşlara yetişmeyeceği bildirildi.

FIKRA EKLENMESİ İSTENDİ

AK Parti ve MHP, teklifte yer alan müteahhitlere fiyat farkı verilmesine ilişkin düzenlemenin görüşmeleri sırasında maddeye bir fıkra eklenmesi için önerge vermişti ve bu fıkrada şu ifadelere yer verilmişti:

“Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 1 Aralık 2021 tarihinden önce ihale edilen ve maddenin yürürlüğe girdiği tarihte devam eden sözleşmelerde, süre uzatımı verilmesi dahil maddedeki sınırlamalara tabi olmaksızın Cumhurbaşkanı tarafından farklı düzenlemeler yapılabilir”

FİYAT FARKI VERİLMESİ

Dünya Gazetesinden Canan Sakarya’nın haberine göre, önergenin gerekçesinde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı ihalelere ilişkin sözleşmelerin niteliği gereği Cumhurbaşkanı tarafından maddedeki kurallardan farklı belirleme yapılmasına imkan verildiği belirtilerek gerekçede şu ifadeler kullanıldı:

“Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst birlikleri Kamu İhale Kanunu’na tabi olmamakla birlikte kendi mevzuatlarına uygun olarak kamusal kaynaklarını kullanmaktadır. Bu idarelerin tarafı olduğu mal ve hizmet alımı ile yapım işleri sözleşmelerinde de maddeye uygun olarak fiyat farkı verilebilmesi öngörülmektedir”

“SINIRSIZ YETKİ KANUNLA VERİLMEZ”

Önergenin Genel Kurul’da okunduğu sırada CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, önergeye tepki verdi. Engin Altay açıklamalarında “Bu önerge Türkiye Büyük Millet Meclisinin kapısına kilit vurulabilir, Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsiz, sembolik bir organ olarak burada vakit geçirsin” önergesidir. Buna asla rızamız olamaz. Bu ülkede Cumhurbaşkanına, bırak bu ülkeyi, dünyanın en büyük diktatörünün yönettiği bir ülkede bile o diktatörün bu kadar geniş, sınırsız bir yetki kanunla verilemez” ifadelerine yer vererek HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise şöyle konuştu:

“Böyle yasa mı olur, iyice çivisini çıkardınız, ‘düzenlemeler yapılabilir” ne demek”

18 OCAK’TA TOPLANACAK

Önergenin oylaması öncesinde CHP yoklama istedi, toplantı yeter sayısı bulunamadığı için TBMM Genel Kurulu 18 Ocak Salı günü toplanmak üzere kapandı.