Gündem

Turkovac aşısı olanlar dikkat! Kötü haber resmen duyuruldu

Almanya tarafından vize ve ülkeye giriş şartlarını yenilerken Turkovac aşısı olanlara kötü haber verildi. Turkovac aşısı olanların Almanya’ya giremeyeceği belirtildi ve bu kişilerin hiç aşı olmamış sayılacakları bildirildi. Bu doğrultuda AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranların ülkeye girebileceği bildirildi.

TURKOVAC AŞI OLANLARA KÖTÜ HABER

Almanya, Türkiye vatandaşlarına yönelik vize şartlarını güncelledi. 7 Ocak 2022 tarihli güncellemeye göre, “Almanya’da geçerli sayılan aşılardan yaptırmayanlar, hiç aşı olmayanlar; negatif testi olsa bile” ülkeye alınmayacak. Bu durumda Turkovac aşısı yaptıran Türk vatandaşların Almanya’ya giremeyeceği bildirildi.

ALMANYA’YA ALINMAYACAK

Sözcü’den Ali Gülen’in aktardıklarına göre tam aşılarını olmayıp da Almanya’ya girmesinde zorunluluk bulunanlar (duruşma, mahkemede şahitlik gibi) ancak bunu kanıtlarlarsa, karantina şartıyla ülkeye girebilecek. Bununla beraber aşılarını yaptırmamış olanlar vize başvurusunda bulunabilecek ancak vizesi olsa bile Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olmamışsa, Almanya’ya alınmayacağı ifade edildi.

TÜM DOZLAR TAMAMLANINCA İZİN VERİLECEK

Bu durum hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada “Zorunlu seyahat nedeni yoksa da aşı olmamış kişiler başvurabilir. Ancak ülkeye girişe, tüm dozlar tamamlanınca izin verilecek” ifadelerine yer verildi.

Türk aşısı Turkovac da, Çin aşısı ve Rus aşısı gibi Almanya’da tanınmıyor. Turkovac yaptıranlar, iki dozunu bu aşıdan tamamlasa bile Almanya’ya alınmayacak. Bilindiği gibi Türkiye’den seyahat kısıtlamaları sürüyor ve bundan dolayı koronavirüs kurallarına hep uyulması talep ediliyor. Ayrıca aşılarla ilgili Robert Koch Enstitüsü’nün sitesine bakılması önerilerek bu sitede AB’nin tanıdığı dört aşı dışında aşı bulunmuyor.