EkonomiGündem

İhtiyaç sahiplerine müjde! Destek ödemeleri yarından itibaren hesaplara yatıyor

Devlet, çalışamayan ve bakıma muhtaç olanlara, ihtiyaç sahiplerine Evde Bakım Parası desteğinde bulunmaya devam ediyor. Yılda 12 kere verilen, her ay maaş alınır gibi banka hesaplarına yatırılan tutarlara 2022 yılında zam da geldi. Bu yazımızda evde bakım parasının nasıl alınacağına ve hangi şartlarda kesintiye uğrayacağına dair detayları kaleme aldık.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Aşağıdaki durumların hepsi sağlandığında evde bakım parası alınabilir:

En az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından bakıma ihtiyacı olan kişinin engelli olduğunun tespit edilmesi
Sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması
Hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olması.

Evde Bakım Parası Neden Kesilir?

Her ay alınan ödemelerin kesilmesine yol açan bazı durumlar da var. Bunlar ise;

Engelli raporunun süresi bitmeden, mümkünse yeni rapor teslim edilmeli. Zamanında teslim edilemeyen durumlarda, yetkililer haberdar edilmelidir. Aksi halde maaş kesilir.
Engelli sağlık raporu yenilendiğinde, raporda ‘ağır engellilik’ ibaresi kalkarsa, maaş kesilir.
Hane geliri arttığında, hanede yaşayanların sayısı arttığında ve azaldığında, hanede bir kişi işe başladığında; yetkililere 1 ay içinde bildirim yapılmalıdır. Aksi halde gelir artışı tespit edilirse maaş kesilir.
Maaş kesildikten sonra yeniden bağlanma şartları oluşursa ilk müracaat gibi başvuru yapılır. Bakım maaşını yeniden hak etmiş olmak, daha önce geri ödemesi olanların ödemesini durdurmaz.

Evde Bakım Parası 2022 Zamlı Tutarı

2021’de engelli aylığı 1.035,63 TL’ye yükselmişti. 2022’de ise 1552 TL olacak. Evde Bakım Parası ise 1798’den 2706 TL’ye çıktı.

Evde bakım parası her ay yatırılmakta olup, normal dönemde her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara aktarılıyor. Engellinin ikametgâh adresinin değişmesi halinde, yeni ikametgâh adresinin en geç 15 gün içinde il müdürlüğüne bildirilmesi ise zorunlu.