Editörün SeçtikleriSağlık

Omicron varyantı patlama etkisi yaratacak! İşte en sık karşılaşılan semptomları..

Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken, ortaya çıkan Omicron varyantı için kötü bir haber geldi. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yaptığı açıklamasında Omicron dalgasının önümüzdeki günlerde resmen patlama etkisi yaratacağını ifade ederek, yeni varyantın en sık görülen semptomlarını tek tek sıraladı.

Açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü tarafından yapıldı. Özlü, yaptığı açıklamasında Omicron vakalarının hızla arttığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Omicron’ dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa bazıları salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey normale dönmüş gibi ama hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Beklentimiz o”

EN BELİRGİN SEMPTOMLARI SIRALANDI

Özlü, açıklamasının devamında çoğu hastanın evde istirahat ederek salgını atlattığını söyledi. Ancak ağır geçirenlerin de olduğunu ifade eden uzman isim belirtileri şu şekilde sıraladı:

“Ciddi ağrılar oluyor. Kas ağrıları, sırt ağrıları, göğüs ağrıları, halsizlik, takatsizlik çok belirgin, boğaz ağrısı oluyor, baş ağrısı oluyor. Sıkıntılı bir dönem; 5-6 gün, 1 hafta sürüyor. Onun için dikkatli olmakta fayda var. Hayatından 3-5 gün, 1 hafta çalınmış oluyor. Tabi bazıları da bu kadar rahat atlatamıyor. Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar. Bağışıklığı baskılanmış olan kişilerde ağır seyredebilir”

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DAHA DA YÜKSELECEK”

Özlü ayrıca “Hastane yatışı, yoğun bakım desteği gerektirebilir. Halen Türkiye’de neredeyse her gün 1 uçak dolusu insan kaybediyoruz. Ölümcül seyreden vakalar var. Omicron dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa bazıları salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey normale dönmüş gibi ama hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Beklentimiz o” dedi.

“1 AY BULAŞTIRICILIĞI DEVAM EDEN VAKALAR VAR”

Prof. Dr. Özlü, karantina ve izolasyon sürelerinin değiştiğini ifade ederek “Omicron varyantı ile birlikte bu virüsün davranışı değişiyor. Delta varyantı daha farklıydı, ilk salgın ortaya çıktığında gördüğümüz Vuhan’dan yayılan virüs daha farklıydı. Bu klinik değişikliklere göre de bu izolasyon-karantina süreleri değişiyor. Bu gördüğümüz varyant, çok daha kısa süre içinde semptomatik hale geliyor ve daha kısa süre içerisinde de bulaştırıcılığını kaybediyor. Dolayısıyla 1 haftalık süre aslında çoğu vakanın virüsü temizlenmiş oluyor. Bulaştırıcılık en azından büyük oranda ortadan kalkmış oluyor. Elbette daha uzun sürenler var. 14 gün, 20 gün, 1 ay bulaştırıcılık devam eden vakalar var ama bunlar çok nadir optimal süre şu an itibarıyla bu varyant da 7 gün yeterli gibi görünüyor. Tabi insanımızın işini, gücünü aksatmamak, hayatı durdurmak için bu süreyi ihtiyaca göre optimize etmek gerekiyor. O amaçla yapılmış bir çalışma” dedi.