Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Kimliği ve ehliyeti olanlara son dakika duyurusu yapıldı! Zorunlu oldu: 37,5 lira ödeyeceksiniz

Hala kimliğini ve ehliyetini değiştirmeyen vatandaşlar için çok önemli bir duyuru yapıldı. Bu duyuru kapsamında ülkemizde yeni tip kimlik kartı ve yeni tip ehliyet kartına geçilmesi suretiyle önemli düzenlemeler yer aldığı belirtildi. Bu durum karşısında son verilere göre 65.4 milyon vatandaş eski kimliğini değiştirerek çipli kimlik kullanmaya başlarken çok sayıda vatandaş yeni tip ehliyetlerini yeni tip kimlikleri ile birleştirdi ve ehliyet taşımak zorunda kalmıyor. Ancak milyonlarca kişi hala eski tip kimliklerini kullanıyorlar. Peki eski kimlikler yeni kimliklerle nasıl değiştirilecek? kamupersoneli.net olarak bu konudaki detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

RANDEVU ALINMASI GEREKİYOR

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi olan https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden bağlı olunan kurum için randevu alınması doğrultusunda değiştirme işlemi yapılabilecek. Bunun yanı sıra ALO 199 üzerinden de randevu oluşturularak Nüfus Müdürlüğüne gidilebilir. Yeni kimlik kartı başvurusu yapılabilecek ve Nüfus Müdürlükleri üzerinden alınabilecek. Bunun için hangi adımların izlenmesi gerekiyor?

37,50 LİRA ÖDENECEK

Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, Bir adet biyometrik fotoğraf ile başvuru işlemi gerçekleştirilebilecektir. İşlem sırasında vatandaşların 10 parmağının da izi alınacaktır. Kimlik kartı değişimi için vatandaşların 37.50 lira ödemesi yapması gerekiyor. Bunun yanı sıra kimliğini kaybeden vatandaşlar yeni tip kimlik kartı için başvuruda bulunduğunda ise 60 lira ödeyecektir.

983 İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ

Sürücü belgesi başvuruları Genel Müdürlük tarafından belirlenen 983 İlçe Nüfus Müdürlüğü üzerinden yapılabiliyor. Bunun yanı sıra randevu.nvi.gov.tr web portalı üzerinden başvuru yapılabilen ilçe müdürlüklerini görebilirsiniz.

31 ARALIK 2022 SON TARİH

Eski tip sürücü belgeleri ise 31 Aralık 2022 tarihine kadar değiştirilmesi gerekiyor. Yangın bölgelerinde kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaportunu kaybedenler içinse bir bir gelişme oldu ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre yangın bölgesinde kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaportunu kaybeden vatandaşların belgeleri ücretsiz yenilenecek.