Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yükselen otomobil fiyatları eski haline dönüyor! Flaş açıklama yapıldı: Otomobil fiyatlarına büyük indirim resmen duyuruldu

Otomobil fiyatlarıyla ilgili yeni açıklama geldi. Dün otomobil fiyatlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve sıfır araç için ÖTV değişikliği yapılırken MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç’tan otomobil fiyatlarıyla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı. Erkoç açıklamalarında döviz artınca araç fiyatlarının da arttığını, bu nedenle araç fiyatlarında uzun vadeli bir çözüm için döviz kurunun düşmesi ve ÖTV indirimi gerektiğini belirtti ve bu düzenleme doğrultusunda fiyatlarda yüzde 5 ila yüzde 11 indirim beklediğini vurguladı.

ÖTV MATRAH LİMİTLERİ DEĞİŞTİ

Döviz kurlarındaki artış ve dünyada yaşanan çip krizi nedeniyle otomobil fiyatları yükselmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı TL’yi özendirici yeni düzenlemeler sonrasında döviz kurlarında sert düşüşler yaşanırken rekor zamlara sahne olan otomobil piyasasında yeni bir gelişme yaşandı. Sıfır araç için ÖTV değişikliği yapıldı.

Resmi Gazete’de çok önemli karar yayımlandı ve bu karar doğrultusunda sektörde büyük sorunlar yaratan yüzde 50 – yüzde 80 arasına, yüzde 60 ve yüzde 70 ara baremler eklendi. ÖTV Matrahı, 120.000 TL’yi aşmayanlar için yüzde 45 120 – 150 bin TL arası için yüzde 50, 150 – 17 bin TL arası için yüzde 60, 175 – 200 bin arası için yüzde 70 diğerleri için ide yüzde 80 oldu. Ayrıca bazı hibrit araçların da ÖTV matrahı artırıldı. Matrah artışı sonrası bazı modellerde yüzde 3 ila yüzde 16 arasında fiyat değişimi olacağı belirtiliyor.

DÖVİZİN DÜŞMESİ İÇİN ÖTV İNDİRİMİ

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ise bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Erkoç açıklamalarında araç fiyatlarında uzun vadeli bir çözüm için özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi ve döviz kurunun düşmesi gerektiğini belirtti. Erkoç bu açıklamalarını yazılı olarak yaptı ve ÖTV matrah limitlerinin değiştiğini hatırlattı.

Erkoç, döviz kurlarında aşağı yönlü hareketin düzenlemeyi destekleyebileceğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Bu düzenleme, döviz kurunun aşağı yönlü hareketiyle daha olumlu olabilir. Döviz kuru bu seviyede kalır ya da yükselirse yapılan düzenleme çok bir değişiklik oluşturmayacaktır. Döviz artınca araç fiyatları da artıyor ve düzenlemenin etkisi kısa süreli oluyor. Araç fiyatlarında uzun vadeli bir çözüm için döviz kurunun düşmesi ve ÖTV indirimi gerekiyor.

YÜZDE 50’LİK VERGİ DİLİMİ

120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olan araçlar yüzde 50’lik vergi diliminde değerlendirilecek. ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında bulunan araçlarda ise oran yüzde 60 olarak belirlendi. 175 bin lira ile 200 bin lira aralığında olan araçlar yüzde 70 vergi oranı içinde yer alacak. ÖTV matrahı 200 bin lira üstündeki araçlarda vergi oranı yüzde 80 oldu. Motor hacmi 1600 silindiri geçen, 2000 silindiri geçmeyen otomobillerde ise ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşmayanlar yüzde 45 vergi diliminde olacak. ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşıp 210 bin lirayı aşmayanlar yüzde 50’lik vergi diliminde yer alacak. Matrahı 210 bin lirayı aşan araçlarda ise ÖTV oranı yüzde 80 olarak uygulanacak.”