GenelSağlık

Koronavirüs 4 kat daha ölümcül olabiliyor: Özellikle bu döneme çok dikkat edin!

Yeni tip koronavirüsle ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarına bir yenisi daha eklendi. Hamileliğin son dönemlerinde virüsün bebekler için 4 kat daha ölümcül olduğu ortaya çıktı.

Edinburg Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, koronavirüs üzerine yeni bir çalışma yaptı. Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre Kovid-19 virüsünün bulaşma zamanı, bebeklerin sağlığı üzerinde önemli rol oynuyor.

AA’nın aktardığına göre; İskoçya’da Aralık 2020’den Ekim 2021’e kadar 87 bin hamile üzerinde 11 ay boyunca yapılan gözlemlerde ortaya çıkan veriler analiz edildi. Analizde doğuma yakın süreçte Kovid-19 bulaşan kadınların bebeklerinin, hamileliğin başlangıcında virüs bulaşan veya hiç bulaşmayan kadınlara göre daha fazla komplikasyona maruz kaldığı tespit edildi.

Tahmini doğum tarihinden 28 gün veya daha kısa bir süre önce Kovid-19 bulaşan kadınlarda prematüre doğum ya da bebek ölümü riski neredeyse 4 kat daha fazla meydana geldi.

Genel popülasyonda prematüre doğum yüzdesi 8 iken bu oran annelerine Kovid-19 bulaştıktan sonraki 28 gün içinde doğan bebeklerde yüzde 17 oldu. Gebeliğin sonlarına doğru Kovid-19 bulaşan annelerde bebeğin ölümü riski binde 23 olurken Kovid-19’a hiç maruz kalmamış ya da gebeliğin başlangıcında bu virüsü kapan hamilelerde bebek ölümü binde 6 olarak kayıtlara geçti.

Araştırmada aşılıların hamileliklerini daha az riskle geçirdiği ifade edildi. Son olarak ise, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatan ya da yoğun bakıma alınan hamilelerin yüzde 98’inin aşısız olduğu ortaya çıktı.