Editörün SeçtikleriEkonomi

Maaşlarına zam alacaklar dikkat! Ertelendi.. Sonra yatırılacak!

Milyonlarca memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zamlı miktarları 15 Ocak’ta alacaktı. Ancak 18 maddelik kanun teklifi, Meclis’te yeter sayısına ulaşmadığı için maaşlar 15 Ocak’ta yatırılmayacak. TBMM’nin bir sonraki toplantısının 18 Ocak tarihinde olacağı belirtildi. Memur ve emeklilerin alacağı maaş farkı ise kanun teklifi yasalaştıktan sonra yatırılacak.

Geçtiğimiz günlerde toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve memur emeklilerine zam müjdesi vermişti. Yüzde 2,5’luk zammın 15 Ocak tarihinden önce kanunlaştırılması hedefleniyordu. Ancak Meclis’te yeterli çoğunluk sağlanamadığı için görüşme bir sonraki haftaya kaldı.

BİR SONRAKİ TOPLANTI TARİHİ

Açıklanan bu gelişme milyonlarca memur ve memur emeklisinin canını sıktı. Vatandaşlar zamlı maaşlarını ne zaman alacaklarını araştırmaya başladı. Buna göre TBMM bir sonraki toplantısını 18 Ocak Salı günü yapacak. Zam farkının ise kanun teklifi yasalaştıktan sonra bu ayın içerisinde hesaplara yatırılması bekleniyor.

Konuyla ilgili gelişmeler şu şekilde aktarıldı:

“Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı bu kanun teklifindeydi. Ayın 15’inde memurlar maaşlarını alıyorlar. Yapılan zamların bu maaşlara yansıyıp yansımayacağını merak ediyorlardı. Ancak dün kanun teklifi görüşmeleri sırasında iki kez yoklama yapıldı ve toplantı yeter sayısı olmadığı için görüşmeler salı gününe ertelenmiş oldu”

MAAŞ FARKLARI DAHA SONRA YATIRILACAK

“Bu durumda memurlar özellikle alacakları bu ayki maaşlarını zamsız alacaklar. Bu ne anlama geliyor; ileriki haftalarda kanun teklifi yasalaştıktan sonra ya önümüzdeki hafta ya da bir sonraki hafta memurlara maaş farkları yatırılacak. Yani 15’inde alacakları maaşları zamsız olarak alacaklar ama sonrasında bu ay içerisinde maaş farkları yatırılmış olacak. Kanun teklifinde önemli düzenlemeler yer alıyordu. Yapılacak en önemli düzenlemelerin başında emekli maaşlarının 2 bin 500 liraya yükseltilmesi geliyor”

KANUN TEKLİFİ 18 MADDEDEN OLUŞUYOR

“Kanun teklifinde BES değişiklikleri de yer alıyor. Devlet katkısı 5 puan artırılarak yüzde 30’a yükseltiliyor. Doğal gazda bölgesel ve iklim koşullarına göre il bazlı kademeli tarifeye geçilebilecek. Kanun teklifi toplam 18 maddeden oluşuyor. 10 maddenin görüşmeleri tamamlandı.”