Genel

Sevilen mesajlaşma uygulaması kapatılıyor!

Son dönemlerin sevilen ve gittikçe popüler olan mesajlaşma uygulamaları arasında olan Telegram için kötü haber geldi. Alman güvenlik birimleri yaptıkları açıklamasından Almanya İçişleri Bakanlığı’na seslendi.

Aşırı sağların ve komplo teorilerine inanların internet üzerinden nefret söylemlerini Telegram aracılığı ile yaydıklarını belirtti. Yasalara uyulamaması halinde Telegram mesajlaşma uygulamasının kapatılabileceğini söyledi.

1 ŞUBAT’TAN İTİBAREN..

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “1 Şubat’tan itibaren sosyal ağlar artık sadece nefret söylemlerini ve ölüm tehditlerini silmekle kalmayacak, aynı zamanda bunları Federal Suç Dairesi’ne de bildirmek zorunda kalacak. Bu yapılmazsa ne olacak?” ifadesini kullandı.

CEVAP GELMEDİ

Faeser, açıklamasında bu durum karşısında gerekirse Telegram’ı tamamen kapatabileceklerini belirtti. Almanya’nın kapatmaktan çekilmeyeceğinin farkında olan Telegram tarafından ise henüz resmi bir açıklama ya da cevap gelmedi.

Piyasadaki diğer mesajlaşma uygulamalarına kıyasla daha iyi bir şifreleme servisine sahip olan Telegram bu durumla birlikte hükümetin dikkatini çekmiş durumda.