Editörün SeçtikleriEkonomi

Bakan açıkladı! PTT üzerinden 1.150 TL doğal gaz desteği verilecek! Detaylar belli oldu!

Kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirmesi ile birlikte vatandaşlar doğal gaz desteği için araştırmalara başladı. Isınma desteği kapsamında kömür desteği dışında doğal gaz desteği de verilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamasında hane başına en az 450 TL, en çok 1.150 TL verileceğini açıkladı. Peki, başvurular ne zaman başlayacak? İşte detaylar..

Bakan Yanık, başvuruların e-Devlet üzerinden alınacağını duyururken, ödemelerin Mart ayında yapılacağının altını çizdi. Desteklerin hane başı olarak verileceğini söyleyen Derya Yanık, “”Ödemeleri Mart ayında yapacağız. Hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacağız. Ödemeler PTTKart’a yatacak” dedi.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Yakacak desteği kapsamında kömür desteği ile birlikte doğal gaz desteği verileceğini söyleyen Bakan Yanık başvuruların önümüzdeki ay başlayacağını söyleyerek, şunları aktardı:

“Isınma desteği almaya hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyordu. Bunun bir kısmı da doğal gaz olarak ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Enerji Bakanlığı ile çalışmalara başladık. Şubat ayının ikinci yarısında başvuruları alacağız, Mart ayının ikinci yarısında da destek ödemelerini yapacağız” dedi.

“E-Devlet kullanmayan, kaydı olmayan vatandaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine müracaat ettiklerinde gerekli yönlendirmeleri yapılıyor”

ÖDEMELER PTT KART’A

Ödemelerin ise PTT Kart’a yapılacağını belirten Bakan Yanık, “Kişi faturasını götürerek PTT’deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar da hemen hemen netleşti. Isı haritasına göre hane başına ödeme yapacağız. Erzurum’daki bir ısınma ihtiyacıyla Ege’deki bir ısınma ihtiyacı aynı değil. Bu yüzden tamamen teknik, bilimsel ısı harita çalışıldı. Yılın kış dönemine denk gelen yılın 6 ayına dönük bir haritalama yapıldı” ifadelerini kullandı.