Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yükselen enflasyon sonrası devlet düğmeye bastı! e-Devletten başvuru yapan her aileye 1.100 TL veriliyor

Geri ödemesiz, karşılıksız pandemi destek ödemesinin hala devam ettiği duyuruldu. Yükselen döviz kuru ve enflasyon karşısında her gün maaşı eriyen vatandaşlar tarafından yeni destekler araştırılmaya başlandı. Konu ile ilgili olarak yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı hükümet tarafından para desteği veriliyor. Sosyal yardım ödemesi adı altında yapılan bu ödemelerin üçüncü fazı hala devam ederken başvuru yapan vatandaşların başvurularını sorgulayabilecekleri ve başvuru yapmayanların başvuru yapabilecekleri sayfa e-Devlet üzerinden hala erişime açık durumda. Ayrıca ihtiyaç sahibi vatandaşlar 1100 lira para verildiği belirtilerek vatandaşlar başvuru sorgulama sayfası üzerinden yeni başvuru da yapabiliyor.

BAŞVURU GÜNLERİ

Pandemi sebebiyle geçim sıkıntısı yaşayan kişileri bir nebze rahatlatacak ödeme her ay Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1100 TL olarak veriliyor. Bilindiği gibi bu ödemeler 2020 yılında 1000 lira olarak veriliyordu ancak bu ödemeler 1100 liraya kadar yükseldi. Bu destek başvuruları ise günlere bölünmüştür. Bu başvurular T. C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılacaktır. Ödeme günleri şöyle paylaşıldı:

0- Pazartesi
2-Salı
4-Çarşamba
6-Perşembe
8- Cuma

KİMLER BAŞVURU YAPAMAZ?

Ayrıca bazı kişilerin başvuruların kabul edilmeyeceği belirtildi. Destek ödemeleri için değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılıyor. Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirileceği belirtilerek şu kişilerin başvurularının kabul edilmeyeceği vurgulandı:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar.

Başvuru için TIKLAYIN.