Ekonomi

Bankalar taşıt kredisinde nelere dikkat ediyor? En uygun taşıt kredisi veren bankalarda ne kadar faiz oranı uygulanıyor?

Mart 2020’de Covid-19 salgınının küresel çapta etkisini hissettirmesi ile birlikte tedarik zincirlerinde aksamalar yaşandı. Bu aksamalar market ürünlerinden, gayrimenkul piyasasına kadar her alanda ekonomik anlamda etkisini gösterdi ve salgından ekonomik anlamda en çok etkilenen sektörlerden biri de otomobil sektörü oldu. Otomobil üretimlerinin yavaşlaması veya zaman zaman durması ile birlikte araç fiyatlarında artışlar yaşandı ve kredisiz araç sahibi olmak birçok vatandaş için artık imkansız hale geldi. Peki bankalar taşıt kredisi verirken neleri dikkate alıyor?

Bankalar Taşıt Kredisini Neye Göre Veriyor?

Yaygın olarak “taşıt kredisi” olarak kullanılan kredi türü, bazı banka ve kurumlarda “oto kredisi”, “otomobil kredisi” ya da “araç kredisi” olarak da kullanılıyor. Bu kredi türünde krediler genellikle 2 türde, sıfır araçlar için ve 2. el araçlar için düzenleniyor. Kredinin miktarı, uygulanan faiz oranları; bankaya, aracın markasına ve satış noktasının banka ile anlaşmasının olup olmadığına göre değişiklik gösterebiliyor. Öte yandan aracın 0 km ya da 2. el olması da kredi miktarını ve faiz oranını etkileyebiliyor. Bankalar, genellikle araç satış miktarının kasko değerinin %70’i ile %80’ine kadar olan tutar için kredi imkanı sağlıyor.

Akbank 2. El Taşıt Kredisi

Akbank, 2. El Taşıt Kredisi kampanyasında %2,15 faiz oranı uyguluyor. Öte yandan Akbank, taşıt kredisinde maksimum karşılama oranını %80 olarak belirliyor ve 200 bin TL’ye kadar kredi sunuyor. Akbank 100 bin TL taşı kredisinde 36 vadede %2,15 faiz oranı ile aylık taksit ödemesini 4 bin 298 TL olarak belirliyor. Bu kredi türünde 36 ayın sonunda ödenecek toplam tutar da 155 bin 275 TL olarak hesaplanıyor.

Garanti BBVA 0 KM Dijital Taşıt Kredisi

Garanti BBVA 0 KM Dijital Taşıt Kredisi kampanyasında %2,37 faiz oranı uyguluyor. Garanti BBVA maksimum kredi karşılama oranını %70 olarak belirliyor ve 500 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlıyor. Garanti BBVA 100 bin TL taşı kredisinde 36 ay vadede %2,37 faiz oranı ile aylık taksit ödemesi 4 bin 474 TL olarak belirleniyor. Bu kredi türünde 36 ayın sonunda toplam geri ödenecek tutar da 161 bin 626 TL olarak hesaplanıyor.