Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Aile Bakanlığından resmi duyuru yayımlandı: 1.600 lira paralar ödendi! Çocuğu olanlar hesaplarını kontrol etsin

Maddi sıkıntı çeken aileler için SED ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler hakkında ise Bakan Derya Yanık’tan önemli bir açıklama geldi. Devlet, desteğe ihtiyaç duyanlar için birçok konuda destek ödemeleri sağlıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan çocuklu aileler için her ay sağlanan destek ödemesi devam ederken Bakan Yanık açıklamalarında bu ödemelerin detaylarını paylaştı.

HESAPLARA 1.611 LİRA YATIRILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yeni yılın ilk SED ödemeleri için önemli açıklamalarda bulundu ve her ayında 152ine kadar tamamlanan destek ödemelerinin bu ay da 15’ine kadar tamamlanacağını bildirdi. Bugün itibari ile destek ödemeleri ise tamamlandı. Dar gelirli ve çocuklu ailelere, çocukları için yapılan SED yardımı 2022 yılı itibariyle 1.611 TL olarak yatırıldı. Ayrıca SED ödemesi en fazla 2 defa yapılıyor ve bu konu hakkında Bakan Yanık şu ifadeleri kullandı:

BAKAN YANIK’IN AÇIKLAMALARI

“SED hizmetimiz ile ihtiyaç sahibi ailelerimizin aile bütünlüğünü korumayı hedefliyoruz. Ekonomik nedenlerle çocuklarımızın ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir arada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. SED ile ihtiyaç sahibi aileler, çocuklarının başta eğitim olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aynı zamanda çocuklarımıza sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma imkanı da sağlıyoruz. SED miktarı, her yıl ocak ve temmuz aylarında yeniden belirleniyor. İhtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödediğimiz ortalama SED miktarını bu ay 1.259 liradan 1.611 liraya yükselttik. Ocak ayında ailelerin hesabına toplam 234 milyon 666 bin lira yatıracağız”

KİMLER BU DESTEKTEN YARARLANABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada SED ödemelerinden kimlerin yararlanabileceği sorusuna da yanıt verildi. Bu soruya yanıt olarak ise haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar için destekten yararlanılabileceği bildirildi. Ayrıca ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar için de yardım alınabilir.

Bunun yanı sıra bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler için de yardım verilirken olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları için de para ödemesi yapılıyor.