Gündem

Koronavirüs salgınında flaş gelişme! Sağlık Bakanlığından son dakika karantina açıklaması geldi

Koronavirüs salgınını önlemek için çalışmalar hızla devam ederken bir yandan da koronavirüs rehberinde yeni güncellemeler yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Koca açıklamalarında izolasyon sürecinin 7 güne indirildiğini, 5. gün test olup negatif çıkanların kısıtlamalarının sona ereceğini ve aynı hanede yaşayan aşısını olmuş bireylerin karantina zorunluluklarının kaldırıldığını ifade etmişti. Bunun ardından yeni bir rehber yayımlandı.

10 GÜN ZORUNLU KARANTİNA

Son veriler ise Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Bu verilere göre 410. 116 koronavirüs testi yapıldı, 75.564 kişinin testi pozitif çıktı, 153 kişi vefat etti, 51.675 kişinin de iyileştiği açıklandı. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni karantina rehberine göre bir açıklama yaptı. Bakan Koca açıklamalarında bakım evlerinde, ceza infaz kurumlarında ve yüksek risk oluşturabilecek alanlarda çalışan vatandaşlar son olarak yayınlanan karantina rehberine göre 3 ay içinde virüse yakalanmadıysa ya da aşı olmadıysa ve temaslıysa 10 gün zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmasına karar verildiğini belirtti. Bakan Koca yüksek riskli alanlarda çalışanlar dahil herkesi tam aşılarını olmaları konusunda uyarı yaptı.

İZOLASYON DETAYI

Bilindiği üzere koronavirüs izolasyon süreci Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 7 güne indirildi. yeni gelişmeler doğrultusunda yüksek riskli alanlarda çalışanların koronavirüse yakalanması halinde 7 gün karantina sürelerini doldurmalarına rağmen 10 gün boyunca izolasyonda kalmalarına karar verildi.

ACİL PCR TESTİ

Aşılarını olmuş veya 3 ay içinde koronavirüse yakalanmış yüksek riskli alanlarda çalışanlar temaslı olmaları halinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uydukları takdirde çalışmaya devam edebileceği belirtilirken semptomlarını görmeye başlayan yüksek riskli alanlarda çalışanların acil olarak PCR testine götürüleceği bildirildi.