Genel

O bölgemiz sular altında kalacak! Belediye anonslarla vatandaşları uyardı!

Gelen bir son dakika haberine göre Artvin bölgesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı sebebiyle Yusufeli ilçesi sular altında kalacak. Bu sebeple bölgede mezarlıkların taşınma işlemi halen devam ediyor. Belediye anonsun yaparak vatandaşlar uyardı. Detaylar haberimizde..

Türkiye’nin en yüksek, dünyanın da çift eğirlikli ince kemer baraj tipi olan Yusufeli Barajı çalışmaları devam ediyor. En yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı sebebiyle Yusufeli ilçesin sular altında kalacak. Belediye anonsunda mezarlıkların taşınması için çağrıda bulundu.

TAŞINMA İŞLEMİ DEVAM EDİYOR

Yeni ilçede bütün ayrıntılar düşündü. İlçedeki defin işlemleri belirlenen yeni yerleşim yerinde yapılıyor. Sular altında kalacak olan mevcut taşınma işlemi de devam ediyor.

DSİ TAŞIYACAK

Konuyla ilgili açıklama Yusufeli Belediye Başkanı Eylül Aytekin tarafından yapıldı. AYtekin yaptığı açıklamasında, “Yusufeli Barajı ve HES projesi nedeniyle baraj suları altında kalacak olan Serindere, Ahalt, Çakaloğlu, Kazımkarabekir, Hamzet, Sapanet, Hasanağa, Demircigil ve Ersis Caddesi Etyemezler mezarlıklarında bulunan ve Belediye Mezarlık Sistemine kayıtlı olan mezarların Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından Keçevet bölgesinde yapılan yeni mezarlık yerine nakil işlemlerine başladı. Bu kapsamda mezarlarını taşıtmak isteyenler Yusufeli Belediyesine başvurmaları halinde mezarları DSİ tarafından taşınacak” ifadelerini kullandı.