Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti! 81 il için yeni karar geçerli olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı 81 il için harekete geçerek yeni kararını duyurdu. Bu kapsamda 81 ilde ortaokul ve liselere izleme ve değerlendirme sınavı yaptı. Yapılan sınava ise 201 bin öğrenci katıldı.

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre yaklaşık 4,5 aydır devam eden yüz yüze eğitiminde son 1,5 yılın telafi edilmesi için kapsamlı bir çalışma yapıldı. Buna göre ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kurs hizmeti sunuldu. Saat 10.00’da başlayan sınava 7, 8, 11 ve 12. Sınıf öğrencileri katıldı.

33 FARKLI KİTAPÇIK OLUŞTURULDU

Bakan Özer, uygulamanın önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“6 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm kademelerde tam zamanlı ve yüz yüze eğitim öğretime başlandı. Okullarımızın açılmasıyla beraber öğrencilerimizi özellikle önceki öğrenme kayıplarını telafi etmelerinde desteklemek amacıyla kademeli olarak ilk önce 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin, daha sonra sırasıyla 7, 11, 6 ve 10. sınıf öğrencilerinin faydalanması için okullarımızda destekleme, yetiştirme kurslarımızı hafta içi ve hafta sonu yüz yüze olacak şekilde ücretsiz açtık. Bu kurslarımızın mevcut durumuna ve verimliliğine ilişkin geri bildirim bizim için önemli. Bu bağlamda yürüttüğümüz izleme ve değerlendirme ortak sınavı kapsamında, Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, sosyal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya derslerinin her birinden sorular içeren 33 farklı kitapçık oluşturuldu”

ÇOK SAYIDA OKUL TÜRÜNÜ KAPSIYOR

Uygulamanın geniş kapsamlı olduğunu ifade eden Özer, ikinci dönemde de uygulamanın devam edeceğini belirtti. Uygulanan okul türlerinin ise, ortaokul, imam hatip ortaokulu, yatılı bölge ortaokulu, Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, fen lisesi, güzel sanatlar lisesi, mesleki teknik Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi gibi farklı okul türlerini kapsayacağı belirtildi.