Editörün SeçtikleriGündem

Son dakika! Koronavirüs salgınında yeni genelge gönderildi: Tamamen zorunlu oldu

Koronavirüs salgını kapsamında PCR testi kararı hakkında il valiliklerine yeni bir genelge gönderildi. Bu yeni genelgeye göre uçakla şehirler arası seyahatte aşısız, aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 günde corona virüs geçirmemiş kişilerden PCR testi istenmesi durumunun devam edeceği bildirildi. Bu yeni genelgenin ise detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

GENELGENİN DETAYLARI BELLİ OLDU

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelge kapsamında aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin, belirli alanlara girişlerinde veya toplu ulaşım araçlarıyla seyahatlerinde azami 48 saat öncesine ait negatif PCR testi ibrazına dair uygulama, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün yanlış anlaşılmaları gidermeye yönelik değerlendirmelerine uygun şekilde yeniden düzenlendiği paylaşıldı.

TARAMAYA DEVAM EDİLECEK

Bunun yanı sıra genelge kapsamında aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, PCR testi istenecek ve istenmeyecek durumlar da belirtilerek bu doğrultuda huzurevi, bakımevi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurt dışına seyahat edecek kişiler (seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edileceği vurgulandı.

180 GÜN DETAYI PAYLAŞILDI

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün değerlendirmesi uyarınca uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişiler için de PCR testi uygulaması sürecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge kapsamında aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılacaklara, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele, tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama yapılmayacağı da bildirildi.

PCR ZORUNLULUĞU KALDIRILMIŞTI

Bundan önce bir genelge daha valiliklere gönderilmişti. Bu genelge kapsamında PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığı belirtilmiş ve şu ifadelere yer verilmişti:

“Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden; Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce, Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), Tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara, Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere, PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir”