EkonomiGündem

Destek ödemeleri hesaplarınıza yatmaya başladı! Yarın banka hesabınızı kontrol edin!

Devletin, çalışamayan ve bakıma muhtaç olanlar için ayırdığı Evde Bakım Parası ödeneğinden faydalananlar için yılın ilk ödemeleri yatmaya başladı! Her ayın 15’inden itibaren hesaplara yatan tutarlar bu sene zamlı olarak verilecek. Peki Evde Bakım Parası nasıl alınıyor? Yardım kesintiye uğrar mı?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Aşağıdaki durumların tümü sağlandığında evde bakım parası alınabilir:

En az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından bakıma ihtiyacı olan kişinin engelli olduğunun tespit edilmesi
Sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması
Hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olması.

Evde Bakım Parası Neden Kesilir?

Her ay alınan ödemelerin kesilmesine yol açan bazı durumlar da var. Bunlar ise;

Engelli raporunun süresi bitmeden, mümkünse yeni rapor teslim edilmeli. Zamanında teslim edilemeyen durumlarda, yetkililer haberdar edilmelidir. Aksi halde maaş kesilir.
Engelli sağlık raporu yenilendiğinde, raporda ‘ağır engellilik’ ibaresi kalkarsa, maaş kesilir.
Hane geliri arttığında, hanede yaşayanların sayısı arttığında ve azaldığında, hanede bir kişi işe başladığında; yetkililere 1 ay içinde bildirim yapılmalıdır. Aksi halde gelir artışı tespit edilirse maaş kesilir.
Maaş kesildikten sonra yeniden bağlanma şartları oluşursa ilk müracaat gibi başvuru yapılır. Bakım maaşını yeniden hak etmiş olmak, daha önce geri ödemesi olanların ödemesini durdurmaz.

Evde Bakım Parası 2022 Tutarı

2021’de engelli aylığı 1.035,63 TL’ye yükselmişti. 2022’de ise 1552 TL olacak.
Evde Bakım Parası ise 1798 TL’den 2706 TL’ye çıktı.

Siz de yarın banka hesabınızı kontrol ederek veya doğrudan ATM’ye giderek alacağınız bakım parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.