EkonomiGündem

Ve tutarlar tek tek netleşti: Emekli ikramiyelerinde 37 bin TL artış! Detayları belli oldu

En geç Mayıs-Haziran ayında Meclis’e geleceği müjdesi verilen 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili yeni gelişmeler aktarılmaya devam ediyor. Yeni düzenleme ile kıdem dengesinden emekli ikramiyelerine birçok iyileştirme hayata geçecek. İşte milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin detaylar…

Sabah’ın haberine göre; maaş, emekli aylıkları ve ikramiyeleri yüzde 25-30 artırması beklenen yeni düzenleme öğretmen, polis, hemşire, din görevlilerinin yanı sıra idari kadro, yardımcı hizmetler sınıfını da kapsayacak.

Emekli aylığı, ikramiyeleri 2200’ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye hesaplanan memurlardan 3600’e yükselecek olanların toplam sayının yüzde 90’ı olduğu belirtiliyor.

Kadrolara Yönelik Düzenleme Yolda

Müfettişler, uzmanlar, şube müdürleri, daire başkanları, genel müdür yardımcıları başta olmak üzere kariyer meslekleri, idari kadrolara yönelik düzenleme yapılacak. Sendikalar ek göstergelerin eşit oranda sınıf, kadro, unvan ayırımı yapılmadan 3600’e yükseltilmesini talep ediyor.

Milyonlarca memurun kazancını etkileyecek ek gösterge düzenlemesi yürürlüğe konulduğunda öğretmen, polis, hemşire ve diğer kamu çalışanlarının ek gösterge cetveli yeniden düzenlenecek.

Emekli İkramiyesi 37 Bin Lira Artacak

Emekli aylığı, ikramiye artışı ile birlikte kamuda yükselmenin de önü açılacak. Mevcut sistemde 4 yıllık üniversite mezunu öğretmen, polis 3000, hemşireler de 2200 ek göstergeye tabi bulunuyor. Hizmet süresi 25 yıl olan bir öğretmenin emekli aylığı yaklaşık bin 150 lira, ikramiyesi de 37 bin lira artacak.