Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Artan yaşam standardında emekliler için yeni düzenleme! Emekli maaşlarına 1.150 lira ekstra zam geliyor

3600 ek gösterge düzenlemesinin en geç Mayıs veya Haziran ayında Türkiye Büyük Millet Meclisine geleceği açıklanmıştı. Bu düzenleme kapsamında kıdemler arasındaki ücret dengesizliğinin giderileceği ve kariyer mesleklerinde 600 puanlık artış olacağı bildirildi. Bu düzenleme kapsamında hizmeti 25 yıl olan öğretmen, polis, din görevlisinin emekli aylığında çok büyük zam olacağı bu zammın ise 1.150 lira olduğu belirtildi. Ayrıca emekli ikramiyesinin ise yaklaşık olarak 37 bin lira artacağı vurgulandı.

3600 EK GÖSTERGE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak” çağrısı bu yıl hayata geçecekken en geç Mayıs-Haziran ayında Meclis’e gelecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesiyle kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek, kariyer mesleklerinde 600 puanlık artış olacak. Bu da maaşlara ciddi anlamda zam gelişmesi oluyor. Daire başkanı, genel müdür yardımcısı gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

EMEKLİ MAAŞINA 1.150 LİRA ARTIŞ

Bu konu hakkında Sabah Gazetesi Yazarı Hazal Ateş’in bugünkü yazısında aktardıklarına göre yeni düzenlemeyle hizmet süresi 25 yıl olan öğretmen, polis, din görevlisinin emekli aylığındaki artış en az 1150 lira olacak. Bunun yanı sıra emekli ikramiyesi de yaklaşık olarak 37 bin lira artacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin çalışmasını tamamlarken Memur-Sen başta olmak üzere taraflarla değerlendirme yapılacak. Sendika düzenlemenin bütün meslek gruplarını kapsaması yönünde bir çalışma yürütüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, devletin fonksiyonel olması açısından kamu çalışanları arasındaki statü farkını koruyan kapsamlı ve adil bir düzenleme olacağını vurguladı.

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMA YAPTI

Bu konu hakkında Bakan Bilgin bir açıklama yaptı. Bakan Bilgin açıklamalarında çalışanların emeklilikte büyük bir ücret kaybı yaşadığını belirtti ve şöyle devam etti:

“Çalışan ile emekli arasında ücret kaybı çok yüksek, 3600 ek gösterge bunu giderecek bir düzenleme olacak”

AYLIKLAR ARTACAK

Maaş, emekli aylıkları ve ikramiyeleri bu düzenleme doğrultusunda yüzde 25 – 30 oranında artması bekleniyor. Ayrıca yeni düzenleme öğretmen, polis, hemşire, din görevlilerinin yanı sıra idari kadro, yardımcı hizmetler sınıfını da kapsayacağı gibi emekli aylığı, ikramiyeleri 2200’ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye hesaplanan memurlardan 3600’e yükselecek olanların toplam sayının yüzde 90’ı olduğu vurgulandı.

Mevcut sistemde 4 yıllık üniversite mezunu öğretmen, polis 3000, hemşireler de 2200 ek göstergeye tabi bulunuyor. Hizmet süresi 25 yıl olan bir öğretmenin emekli aylığı yaklaşık 1150 lira, ikramiyesi de 37 bin lira artacak.